Do Moskwy przybył nowy nuncjusz apostolski

Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Do Moskwy przybył nowy nuncjusz apostolski abp Ivan Jurkovič. W stołecznej katedrze Niepokalanego Poczęcia Maryi razem z miejscowym ordynariuszem abp. Paolo Pezzim odprawił on Mszę św.

Metropolita archidiecezji Matki Bożej w Moskwie powitał nowego przedstawiciela papieskiego i zapewnił go, że w Rosji, w której pracował już w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, „może czuć się jak u siebie w domu”.

 Pod koniec Mszy abp I. Jurkovič poprosił rosyjskich katolików o modlitwę w intencji jego nowej posługi, żeby służyła ona dobru Kościoła i narodu rosyjskiego.

 Nowy nuncjusz w Rosji jest Słoweńcem, 10 czerwca br. skończy 59 lat. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1977. W służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej pozostaje od 1984, pracując w nuncjaturach w Korei Południowej, Kolumbii i w Rosji (1992-96). Potem wrócił do Watykanu i pracował w Sekretariacie Stanu. 28 lipca 2001 Jan Paweł II mianował go nuncjuszem apostolskim na Białorusi, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego (sakry biskupiej udzielił mu 6 października tegoż roku ówczesny sekretarz stanu kard. Angelo Sodano). 22 kwietnia 2004 papież powierzył mu podobny urząd na Ukrainie, stamtąd zaś Benedykt XVI 19 lutego 2011 Benedykt XVI przeniósł go na obecne stanowisko w Moskwie.

 Dotychczasowy dyplomata papieski w Moskwie abp. Antonio Mennini objął podobny urząd w Londynie jako nuncjusz apostolski w Wielkiej Brytanii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Do Moskwy przybył nowy nuncjusz apostolski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.