"Dobroć to cecha, którą ma tylko Bóg"
Dobroć, to jest cecha, którą ma tylko Bóg, a my możemy odblaskami tej dobroci posługiwać się w życiu - mówiła s. Małgorzata Chmielewska 24 stycznia w Kieleckiem Centrum Kultury do uczestników II Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko Żydowskich Tikkun-Naprawa.
- Każdy dobry czyn ma swe źródło w Bogu, bo tylko Bóg jest pełnią dobroci i nawet jeśli będzie to najbardziej pokręcony przestępca, który współwięźniowi poda bezinteresownie kubek wody, to ten gest będzie zapisany tam wysoko. To jest jakiś odblask, jakiś mały promil płynący z Góry. Jaki stąd wniosek? Ano taki, że największą bolączką tego świata jest rozdarcie. Bo zauważmy, że my wszyscy jesteśmy podzieleni - mówiła s. Chmielewska.
Przełożona Wspólnoty "Chleb Życia" wyraziła swój sprzeciw wobec wypaczania pojęcia dobra, jakie co roku towarzyszy organizowani przez Jerzego Owsiaka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
- Kłótnia ludzi polega na tym, że Jurek Owsiak, który nie chodzi do kościoła robi coś dobrego. Bo coś dobrego możemy zrobić tylko my, katolicy. My spod takiego, czy innego katolickiego sztandaru. I to jeszcze ten sztandar musi być właściwy, czyli mój. Coś dobrego może zrobić tylko ten, kto podziela moje poglądy. Natomiast, kto ich nie podziela, nie ma żadnego prawa zrobienia czegoś dobrego. Nie ma też prawa do zrobienia czegoś dobrego homoseksualista, Murzyn, głupek, alkoholik, więzień, muzułmanin. Pan Jezus mówi przecież wyraźnie: dobry jest Bóg i co za tym idzie, każdy dobry czyn na tym świecie ma swe źródło w Panu Bogu - mówiła s. Chmielewska.
- Ten fragment Ewangelii, w którym Pan Jezus mówi, że "nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg" uderza mnie zawsze najbardziej - podkreśliła siostra.
Znana opiekunka ludzi odrzuconych mówiła też o prowadzonych przez Wspólnotę "Chleb Życia" domach, w których mieszkają ludzie bezdomni, chorzy, samotni i wykluczeni przez społeczeństwo oraz wszystkie instytucje. Mówiła też o osobach, których trudno posądzać o to, by chodziły do kościoła, a które obdarowują bezinteresownie swym dobrem innych biedniejszych i niezaradnych życiowo ludzi.
Dziś o godz. 18 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach odbędzie się spotkanie z rabinem Sachą Pecaricem nt. "Tikkun - idea naprawy świata w judaizmie". Gość jest filozofem i wydawcą. Był szefem krakowskiego oddziału Fundacji Ronalda S. Laudera. Kierował pracami nad pierwszym po wojnie przekładem Tory na język polski, dokonanym przez żydowskich tłumaczy. Jest redaktorem i komentatorem m.in. Talmudu Babilońskiego oraz Modlitewnika Żydowskiego. W ub. roku uruchomił internetową Jesziwa Pardes (jesziwa.pl). Obecnie mieszka koło Nowego Jorku.
Organizatorem II Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko Żydowskich Tikkun-Naprawa jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, współorganizatorem Urząd Miasta Kielce. Patronat medialny objęła Katolicka Agencja Informacyjna.
Skomentuj artykuł