"Dobrze przeżywana wiara buduje życie społeczne"

"Dobrze przeżywana wiara buduje życie społeczne"
(fot. Wikipedia)
KAI/ ed

Wiara dobrze przeżywana i dobrze kształtowana religijność budują życie społeczne - powiedział biskup Henryk Tomasik w czasie Mszy Świętej inaugurującej IX Tydzień Społeczny w Radomiu.

Po liturgii odbyło się spotkanie z Zofią Romaszewską. W tym roku spotkania i debaty zostały poświęcone 40. rocznicy robotniczego protestu z czerwca 1976 r. i 25. rocznicy wizyty w Radomiu Jana Pawła II.

Bp Tomasik celebrując liturgię w kościele Matki Bożej Królowej Świata powiedział, że wiara to jej treść i wynikające z niej decyzje. Mówił też, że wiara dobrze przeżywana i dobrze kształtowana religijność budują życie społeczne. - Prośmy o to, byśmy dziś byli wierni i byśmy trwali przy dobrej i zdrowej wierze, która będzie budowała zdrowe społeczeństwo - mówił bp Tomasik.

DEON.PL POLECA

Gościem pierwszej debaty tygodnia była Zofia Romaszewska, legenda solidarnościowego podziemia doby komunizmu, a dziś członek komitetu społecznego doradzającego prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Po protestach w Radomiu i Ursusie, wraz z mężem i grupą wielu osób pomagała robotnikom zmagającym się z represjami nałożonymi na nich przez ówczesne władze.

- Oficjalna gierkowska propaganda nazywała radomskich robotników warchołami. I tak to się też jakoś utarło w ocenie miasta, które na taką ocenę absolutnie nie zasługuje. Tamte protesty to był, obok Radomia, bliższy Warszawie Ursus. Tam postanowiliśmy pospieszyć z prawną pomocą. Podczas rozprawy dowiedzieliśmy się o kobiecie, której mąż, czy syn, był represjonowany w Radomiu. Postanowiliśmy pomóc. Nie było łatwo, bo było dużo lęku. Bali się oni i baliśmy się my. Ale zadziałaliśmy. Ci ludzie, osaczeni przez komunistyczny aparat represji, zdawali się być bezsilni. My nieśliśmy im prawną pomoc. Do Radomia pojechał Bronek Komorowski, a po całej Polsce, broniąc represjonowanych, jeździł Jarek Kaczyński - wspominała opozycjonistka.

Jej zdaniem ich działania obudziły pewną postawę odwagi, pierwszą w dobie komunizmu. - Bez niej byłoby trudno tak otwarcie i odważnie negocjować podczas strajków w sierpniu 1980 r. Zofia Romaszewska, w czasie wykładu w niedzielę wyjaśniła okoliczności powstania Radia "Solidarność", które założyła wraz z mężem, i w którym był przez wiele lat spikerką. - Pierwsza myśl: ile lat będziemy siedzieć. Wtedy już wiadomo było, że Ewa Kubasiewicz została skazana przez sąd Marynarki Wojennej na dziesięć lat więzienia. Uważaliśmy, że strasznie opadają nastroje, że ludzie uważają, że nic nie da się zrobić, i musi być tak, jak jest. Postanowiliśmy, że pobudzimy jakąś nadzieję. Dlatego na wejście wprowadziliśmy piosenkę "Siekiera, motyka", żeby zdecydowanie mieć poczucie, że wszyscy mamy wojować z tym paskudnym komuchem - mówiła Romaszewska.

Spotkania w ramach Tygodnia Społecznego będą odbywały się do czwartku. Dzisiaj drugi dzień IX Tygodnia Społecznego poświęcony będzie historycznym aspektom przeżywanych w tym roku rocznic. O godz. 11.00 w auli głównej Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu odbędzie się spotkanie wraz z projekcją filmu "…i cicho ciało spocznie w grobie" dla studentów i uczniów. Natomiast wieczorne spotkanie rozpocznie się o godz.19.00 w oratorium kościoła Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu (ul. Grzybowska 22). W poniedziałkowych dyskusjach wezmą udział prof. dr hab. Marek Wierzbicki, który będzie mówił m.in. o narodzinach opozycji w PRL, a na temat śmierci ks. Romana Kotlarza będzie mówił ks. dr Szczepan Kowalik.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Dobrze przeżywana wiara buduje życie społeczne"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.