Dominikanin: Kościół nie może się obrażać na tych, którzy dawali na tacę, a teraz krzyczą w jego stronę

Dominikanin: Kościół nie może się obrażać na tych, którzy dawali na tacę, a teraz krzyczą w jego stronę
(fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
1 miesiąc temu
facebook.com / Dominik Jarczewski / df

Tak samo jak rodzic, którego obrażanie się na dziecko (albo - gorzej - odwoływanie się do przemocy, choćby prawnie usankcjonowanej), świadczy jedynie o jego własnej niedojrzałości - pisze Dominik Jarczewski OP.

Z wykładów z pedagogiki zapewne niewiele zapamiętałem (nie jestem fanem wykładów opartych na arbitralnych definicjach i podziałkach), ale jedno pamiętam: jeśli nauczyciel (wychowawca) podnosi głos czy nakłada karę, to świadczy to o jego porażce jako pedagoga, że nie udało mu się inaczej, że musiał odwołać się do siły.

Kościół nie może się obrażać: na tych, którzy kiedyś pokornie dawali na tacę, a teraz krzyczą (nierzadko wulgarnie) w jego stronę; na tych, których nie udało mu się uformować tak, jakby chciał; na tych, którzy zadają niewygodne pytania, oskarżają - o sprawy słuszne, ale również niesprawiedliwie, nierzetelnie, bez zachowania miary. Tak samo jak rodzic, którego obrażanie się na dziecko (albo - gorzej - odwoływanie się do przemocy, choćby prawnie usankcjonowanej), świadczy jedynie o jego własnej niedojrzałości.

Kościół - a myślę tu zarówno o pasterzach, jak i oburzonych świeckich na innych świeckich - powinien płakać z powodu każdej osoby, która dziś z niego odchodzi, nieraz w dość brutalny sposób. Bo każda taka osoba to wyrzut sumienia, że nie dość było w nas ewangelii, że przyprószona naszym egoizmem, ślepotą, butą, niemiłosierdziem, ewangelia nie mogła rozbłysnąć w życiu tego człowieka. Żeśmy pozbawili ją atrakcyjności. Żywe słowo ubrali w szaty - śmiercionośnego.

Tekst ukazał się na Facebooku autora.

 

Z wykładów z pedagogiki zapewne niewiele zapamiętałem (nie jestem fanem wykładów opartych na arbitralnych definicjach i...

Opublikowany przez Dominika Jarczewskiego Niedziela, 25 października 2020
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Piotr Jarecki, Tomasz Krzyżak
26,94 zł
44,90 zł

Czy Polska jest ziemią bez proroków?

Odważna, szczera i poruszająca rozmowa dziennikarza „Rzeczpospolitej” Tomasza Krzyżaka z biskupem Piotrem Jareckim. Nie tylko o polityce i relacjach państwo–Kościół, ale też o niespełnionych ambicjach, samotności i problemach księży.

...

Skomentuj artykuł

Dominikanin: Kościół nie może się obrażać na tych, którzy dawali na tacę, a teraz krzyczą w jego stronę
Komentarze (13)
WD
Wujek Dobra Rada
29 października 2020, 06:58
Dawali na tacę :-))))
RK
~Roman Karp
28 października 2020, 18:55
Boicie się nazwać sprawy po imieniu?To nie są ci którzy kiedykolwiek dawali na tacę. To są ci którzy zaczadzili się propagandą "postępowej Europy", tudzież GW. Walka o ich dusze jest w impasie za sprawą miedzy innymi lawendowej mafii i niskich lotów części kleru. Brak odniesienia do Bibli i przekazu Ojców Kościoła skutkuje tym co widzimy.
JL
Jerzy Liwski
28 października 2020, 13:05
Znam kilka osób, które chodzą w tych protestach i krzyczą - żadna z nich nigdy nie dała na tacę i do kościoła przestali chodzić we wczesnej podstawówce (niektórzy nie chodzili nigdy).
WR
Wow Ras
29 października 2020, 14:12
warto zastanowić się dlaczego już w podstawówce przestał chodzić do kościoła. Aha, wiadomo, wszystko to wina zepsutych rodziców, NIE - Tuska.
GL
~Grzesiek Len
27 października 2020, 15:43
Panie autor przecież na Zachodzie szkolonyś :) a nie widzisz postępującej laicyzacji która właśnie stamtąd idzie i nikt nie ma pomysłu na jej zatrzymanie.
JT
Jarek Tafelski
27 października 2020, 22:59
Dawać świadectwo, innej drogi nie ma, chyba, że ta wybrana przez Kaczyńskiego droga w ciemność
JP
~Jarosław Piechota
27 października 2020, 14:49
Nikt się nie obraża. Za kołnierz chuliganów i pała w cztery litery.
JT
Jarek Tafelski
27 października 2020, 23:01
Ci ludzie przyszły wypowiedzieć swój sprzeciw i gniew, trzeba ich wysłuchać
MP
~Maja P.
27 października 2020, 12:44
Dziecku dobrzy rodzice stawiają wymagania. Może ci profanujący kościoły byli chowani na luzie. Jakoś nie chce mi się płakać nad każdym kto atakuje kościół. To ich wybór, a nie moja wina.
MM
~Małgorzata Murawska
27 października 2020, 10:59
Patriarchalne ubolewanie , rodzic na dziecko
WG
W Gedymin
27 października 2020, 08:30
Bardzo wielu polskich biskupów powinno zrobić głęboki i szczery rachunek sumienia i zastanowić się czy nie są już tylko wieszakami na pontyfikalia.
WR
Wow Ras
29 października 2020, 14:14
Ale po co wychodzić ze strefy komfortu? : władza, bogactwo, nierzadko grzeszne przyjemności. Za wiele do stracenia...
JK
~Jan Kowalski
27 października 2020, 07:36
Kościół powinien zacząć szukać przyczyn w sobie, a są one dość jasne

Skomentuj artykuł

Dominikanin: Kościół nie może się obrażać na tych, którzy dawali na tacę, a teraz krzyczą w jego stronę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.