Dramat mieszkańców Wybrzeża Kości Słoniowej

Dramat mieszkańców Wybrzeża Kości Słoniowej
Bojownicy lojalni wobec prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej, Laurenta Gbagbo, zgromadzeni wokół ujęcia wody na jednej z ulic miasta Abidżan. Wielu mieszkańców uwięzionych jest w mieście bez dostępu do wody, jedzenia i elektryczności. (fot. PA/LEGNAN KOULA)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Setki tysięcy uchodźców w rozbitym przez wojnę domową Wybrzeżu Kości Słoniowej żyje w niewyobrażalnej nędzy. Brakuje im wszystkiego: żywności, wody, ubrań, lekarstw... Ponadto mnożą się grabieże, gwałty i rozboje.

Kościół pomaga jak może, ale jego środki są zbyt skromne, by sprostać tak wielkiej katastrofie humanitarnej – donosi z Abidżanu nuncjusz apostolski, abp Ambrose Madtha. To właśnie w tej gospodarczej stolicy kraju dogorywa konflikt między byłym i nowym prezydentem Laurentem Gbagbo i Alassanem Ouattarą.

Gbagbo zabarykadował się w prezydenckim bunkrze. Chroni go tysiąc najwierniejszych żołnierzy. W przekonaniu obserwatorów jego upadek jest jednak nieuchronny. Walki się jednak przeciągają, a wraz z nimi katastrofa humanitarna. Choć do zbrodni wojennych dochodzi po obu stronach, to jednak główna odpowiedzialność za obecny kryzys spada na byłego prezydenta, który nie zaakceptował wyników wyborów – mówi abp Antonio Maria Vegliò, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących.

„Nieuszanowanie wyników wyborów doprowadziło do starć, a w ostatnich dniach nawet do masowego ludobójstwa – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Vegliò. – To z kolei skłoniło do migracji wewnętrznej ponad pół miliona osób. Kolejnych 125 tys. uciekło do sąsiedniej Liberii, która jest małym i biednym krajem. Wykazał się jednak wielką solidarnością. Ludzie dzielą się własnymi domami i żywnością, choć sami nie mają jej pod dostatkiem. Już teraz odczuwają tego konsekwencje. Również Kościół stoi u boku potrzebujących. Caritas pomaga zarówno uchodźcom, jak i społeczności lokalnej. Organizuje też obozy i punkty pierwszej pomocy. Kościół chce zrobić dużo więcej, bo takie są potrzeby. Brakuje jednak środków finansowych oraz wolontariuszy. Dlatego wszyscy musimy się dziś poważnie zastanowić, jak pomóc tym tysiącom potrzebujących, którzy niespodziewanie zdecydowali się na ucieczkę” – stwierdził watykański hierarcha.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dramat mieszkańców Wybrzeża Kości Słoniowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.