Droga Krzyżowa wśród zabytkowych zagród

Droga Krzyżowa wśród zabytkowych zagród
(fot. (CC BY-SA 3.0) / Wikimedia Commons)
KAI / slo

Wzdłuż czternastu krzyży rozmieszczonych pośród zabytkowych zagród i chałup Parku Etnograficznego w Tokarni k. Kielc, w piątek 11 kwietnia zostanie odprawione po raz pierwszy nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Nabożeństwo poprzedzi Msza św. godz. 16.30, która zostanie odprawiona w skansenowskim, drewnianym kościółku pw. Matki Bożej Pocieszenia. Po liturgii rozpocznie się Droga Krzyżowa wśród zabytkowych zagród. Wierni przejdą w sumie ok. 3 kilometry.

Terenowe Drogi Krzyżowe parafia organizuje od 12 lat, po raz pierwszy jednak - na terenie skansenu, w jego zabytkowej strukturze. Rozważania przygotowały i prowadzić będą rodziny z Tokarni.

Organizatorem nabożeństwa jest parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Wolicy - Tokarni, na terenie której znajduje się skansen.

Park Etnograficzny w Tokarni w gminie Chęciny położony jest przy drodze krajowej nr 7 Warszawa - Kraków. Obiekt należy do Muzeum Wsi Kieleckiej. Skansen jest rozlokowany na obszarze 65 ha, na którym znajduje się ok. 80 zabytkowych obiektów etnograficznych, z drewnianym kościołem z Rogowa w centrum. Przy okazji skansenowskich imprez , np. dożynek powiatowych, czy św. Huberta, jest tam sprawowana Msza św. i nabożeństwa, celebrowane przez duszpasterzy z Wolicy - Tokarni i kapelanów.

Kościół pw. MB. Pocieszenia wniesiony został pierwotnie z fundacji bp. Michała Wodzickiego w 1761 r. we wsi Rogów k. Opatowca. Decyzją bp. kieleckiego Jana Jaroszewicza z 1976 r. przekazany został nieodpłatnie Muzeum Wsi Kieleckiej. Przeniesiony w 1996 r. na teren Parku Etnograficznego w Tokarni, był rekonstruowany w latach 1997-2000. Do 2002 r. wykonano konserwację polichromii, ołtarzy i elementów wnętrza. Poświęcenia kościółka z Rogowa dokonał bp Marian Florczyk 31 sierpnia 2002 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Droga Krzyżowa wśród zabytkowych zagród
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.