Droga Krzyżowa wśród zabytkowych zagród
Wzdłuż czternastu krzyży rozmieszczonych pośród zabytkowych zagród i chałup Parku Etnograficznego w Tokarni k. Kielc, w piątek 11 kwietnia zostanie odprawione po raz pierwszy nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
Nabożeństwo poprzedzi Msza św. godz. 16.30, która zostanie odprawiona w skansenowskim, drewnianym kościółku pw. Matki Bożej Pocieszenia. Po liturgii rozpocznie się Droga Krzyżowa wśród zabytkowych zagród. Wierni przejdą w sumie ok. 3 kilometry.
Terenowe Drogi Krzyżowe parafia organizuje od 12 lat, po raz pierwszy jednak - na terenie skansenu, w jego zabytkowej strukturze. Rozważania przygotowały i prowadzić będą rodziny z Tokarni.
Organizatorem nabożeństwa jest parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Wolicy - Tokarni, na terenie której znajduje się skansen.
Park Etnograficzny w Tokarni w gminie Chęciny położony jest przy drodze krajowej nr 7 Warszawa - Kraków. Obiekt należy do Muzeum Wsi Kieleckiej. Skansen jest rozlokowany na obszarze 65 ha, na którym znajduje się ok. 80 zabytkowych obiektów etnograficznych, z drewnianym kościołem z Rogowa w centrum. Przy okazji skansenowskich imprez , np. dożynek powiatowych, czy św. Huberta, jest tam sprawowana Msza św. i nabożeństwa, celebrowane przez duszpasterzy z Wolicy - Tokarni i kapelanów.
Kościół pw. MB. Pocieszenia wniesiony został pierwotnie z fundacji bp. Michała Wodzickiego w 1761 r. we wsi Rogów k. Opatowca. Decyzją bp. kieleckiego Jana Jaroszewicza z 1976 r. przekazany został nieodpłatnie Muzeum Wsi Kieleckiej. Przeniesiony w 1996 r. na teren Parku Etnograficznego w Tokarni, był rekonstruowany w latach 1997-2000. Do 2002 r. wykonano konserwację polichromii, ołtarzy i elementów wnętrza. Poświęcenia kościółka z Rogowa dokonał bp Marian Florczyk 31 sierpnia 2002 roku.
Skomentuj artykuł