Drugi konsystorz papieża Franciszka 14-15.02

(fot. Jornada Mundial da Juventude / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
KAI / ptsj

14 lutego papież wręczy birety kardynalskie nowym purpuratom - poinformował dziś dziennikarzy rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ. Będzie to drugi już konsystorz Franciszka dla kreowania nowych "książąt Kościoła". Ks. Lombardi poinformował także dziennikarzy o przebiegu prac Rady Kardynałów i podejmowanej przez to gremium tematyce.

"Ojciec Święty upoważnił mnie do przekazania, że w kolejnych dniach 14 i 15 lutego przewidywany jest również konsystorz dla kreowania nowych kardynałów" - powiedział ks. Lombardi. Dodał, że w roku bieżącym wszystko odbywa się nieco wcześniej, bo już 18 lutego przypada Środa Popielcowa i zaczyna się Wielki Post. Konsystorz poprzedzą w dniach od 9-11 lutego obrady Rady Kardynałów ( K-9), zaś w dniach 12-13 konsystorz podczas którego omawiane będą propozycje reformy Kurii Rzymskiej. Przybyli z tej okazji do Rzymu purpuraci zapoznają się także ze stanem prac Rady Kardynałów ( K-9), w tym jako organu doradzającemu Ojcu Świętemu. Będzie to też okazja do weryfikacji obranego kierunku zmian - stwierdził rzecznik Watykanu.

Mówiąc o dobiegającej dziś wieczorem końca sesji Rady Kardynałów ks. Lombardi poinformował, że pierwszego jej dnia - 9 grudnia i część drugiego poświęcono na relację i refleksję odnośnie do obserwacji poczynionych podczas spotkania z szefami dykasterii Kurii Rzymskiej, które odbyło się pod przewodnictwem papieża 24 listopada. Wówczas sekretarz Rady Kardynałów, bp Marcello Semeraro przedstawił założenia i propozycje dotyczące reformy Kurii. O poczynionych podczas tego spotkania spostrzeżeniach i obserwacjach poinformował on obecnie członków K-9. Rada Kardynałów je rozważyła i oceniła, chociaż jak zaznaczył ks. Lombardi zasadniczo potwierdzono obrany kierunek reform.

DEON.PL POLECA

Rzecznik Stolicy Apostolskiej wyjaśnił, że chodzi o obserwacje o charakterze bardziej ogólnym, dotyczące kryteriów wytyczających pracę nad reformą Kurii Rzymskiej, ale także kwestii bardziej szczegółowych dotyczących już nakreślonych propozycji. Chodzi mianowicie o połączenie i reorganizację niektórych papieskich rad wokół dwóch głównych obszarów: laikatu i rodziny oraz sprawiedliwości, pokoju i miłosierdzia. Ks. Lombardi podkreślił, że jest to proces, który ciągle przebiega i nie podjęto jeszcze żadnych decyzji formalnych. "Jesteśmy w trakcie procesu reformy, który wymaga jeszcze sporo czasu" - stwierdził rzecznik Watykanu.

Innym tematem podjętym przez Radę Kardynałów była Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich. O procesie jej tworzenia poinformował to gremium kard. Sean Patrick O’Malley OFMCap. Obecnie liczy ona 8 osób, ma swoją siedzibę, sekretarza i trwa proces dokooptowania nowych członków, których docelowo ma być w sumie 18. Jej następna sesja plenarna, w dniach 6-8 lutego powinna się już odbywać w pełnym składzie. Nakreśli ona wówczas obszary swej pracy.

Natomiast dzisiaj Rada Kardynałów omawiała reorganizację dykasterii ekonomicznych. Zastępca koordynatora Rady ds. Ekonomicznych, prof. Joseph F.X. Zahra przedstawił jej działalność oraz zalecenia dotyczące dalszych przekształceń dykasterii oraz organizmów ekonomicznych i finansowych Stolicy Apostolskiej. Rada przyjęła z zadowoleniem tę relację, zachęcając do kontynuowania tych działań a także przedstawiła pewne zalecenia.

Kup notatnik i wesprzyj Projekt faceBóg & DEON.pl:
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Drugi konsystorz papieża Franciszka 14-15.02
Komentarze (7)
M
michał
11 grudnia 2014, 20:13
Jak uważacie,Polacy mają jakieś szanse?
F
Fabian
11 grudnia 2014, 18:18
Moim zdaniem kardynałami zostaną napewno: abp Francesco Moraglia, patriarcha Wenecji; abp Carlos Osoro Sierra, arcybiskup Madrytu; abp Manuel Clemente, patriarcha Lizbony. Uważam, że Ojciec święty pełną listę nowych kardynałów ogłosi 6 stycznia 2015 na Anioł Pański.
P
PW
11 grudnia 2014, 18:41
oprócz wyżej wymienionych duże szanse wg. mnie mają jeszcze Nosiglia z Turynu, Pontier z Marsylii, Vigneron z Detroit, Cupich z Chicago, Mamberti jako prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. I na pewno będą niespodzianki...
M
ministrant
11 grudnia 2014, 19:16
Myślę podobnie jak Ty. Duże szanse ma chyba też abp André-Joseph Léonard, arcybiskup Brukseli. PS. Wydaje mi się, że patriarcha Wenecji abp Francesco Moraglia może mieć duże szanse zostać papieżem na najbliższym konklawe.
F
Fabian
11 grudnia 2014, 19:22
Kardynałem napewno zostanie również abp Anthony Fisher, arcybiskup Sydney. PS. Nie spodziewam się żadnych sensacji na tym najbliższym konststorzu. 
P
PW
11 grudnia 2014, 21:20
Czy dominikanin abp Fisher nie jest zbyt młody na purpurę... rocznik 1960 ? Może jeszcze poczekać.  
F
Fabian
11 grudnia 2014, 21:39
Jest w sam raz. Ma poparcie kardynała Georga Pella, który ma duże zasługi w obronie katolickiego małżeństwa na ostatnim synodzie biskupów.