Dwa pomniki Jana Pawła II odsłonięto w Delhi
W stolicy Indii, Delhi odsłonięte zostały dwa pomniki Jana Pawła II. Uroczystości odbyły się w ramach obchodów 25. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Indii. Z tej też okazji Kościół katolicki i nuncjatura apostolska w tym kraju zorganizowały szereg wydarzeń upamiętniających papieską wizytę. Obchody będą trwały dziesięć dni i odbędą się w miejscach, które w 1986 r. odwiedził papież.
„Nie lękajcie się” – takie przesłanie w zamierzeniu twórców niosą dwa pomniki Jana Pawła II odsłonięte w Delhi z okazji rozpoczęcia obchodów 25. rocznicy pierwszej apostolskiej wizyty Karola Wojtyły w Indiach. Oba pomniki wykonane z brązu są dziełem rzeźbiarza Armando Benato i powstały w Tajlandii. W odsłonięciu pomników Jana Pawła II w nuncjaturze apostolskiej w Delhi oraz przed katedrą Najświętszego Serca Pana Jezusa w stolicy Indii uczestniczył specjalny delegat Benedykta XVI na te obchody – kard. Cormac Murphy-O’Connor.
W uroczystości w nuncjaturze udział wzięli m.in. minister stanu dr Karan Singh, który reprezentował rząd Indii, nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio, członkowie episkopatu Indii, liczni duchowni i dyplomacja.
Podkreślano historyczne znaczenie wizyty Jana Pawła II w Indiach oraz fakt, iż jego nauczanie pozostaje w żywej pamięci indyjskich chrześcijan. Nuncjusz zauważył, że „Jan Paweł II podkreślał wagę dialogu międzyreligijnego, wolności religijnej i działalności na rzecz pokoju”. Odsłonięciu pomnika w delhijskiej nuncjaturze towarzyszyła promocja książki upamiętniającej wydarzenia sprzed ćwierćwiecza.
Pierwsza wizyta apostolska Jana Pawła II w Indiach miała miejsce w dniach od 1 do 10 lutego 1986 r. Papież odwiedził wtedy 14 miejscowości. Spotykał się z chrześcijanami i przedstawicielami innych religii obecnych w Indiach. Beatyfikował dwoje Hindusów: s. Alfonsę i o. Kuriakosa Chavara. Byli to pierwsi w dziejach Kościoła błogosławieni pochodzący z Indii.
Skomentuj artykuł