Dwie pielgrzymki wyruszyły na Jasną Górę
O pielgrzymowaniu Maryi, św. Józefa i dwunastoletniego Jezusa do Jerozolimy, a także pielgrzymowaniu Polaków na Jasną Górę mówił bp Jacek Jezierski w czasie Mszy św. odprawionej w olsztyńskiej katedrze na rozpoczęcie XXIX Warmińskiej Pieszej Pielgrzymki do Częstochowy.
Hierarcha przypomniał, że pielgrzymowanie jest dawnym zwyczajem, który na przemian przygasa i odradza się. Ci, którzy nie mogą iść pieszo, pielgrzymują samochodami, autokarami, samolotami. Polscy czciciele Maryi pielgrzymują do Lourdes, Fatimy, czy grobu św. Jakuba.
Chrześcijanie pielgrzymują, aby odnaleźć i zrozumieć Jezusa, by podążać drogą własnego życia za Nim - podkreślał biskup. Dodał, że obraz Czarnej Madonny, do której Polacy pielgrzymują, jest ważnym wizerunkiem w naszej katolickiej społeczności i w świecie. Ten obraz przypomina nam, że Maryi, Jej wierze i macierzyństwu zawdzięczamy Jezusa.
Na zakończenie homilii bp Jezierski prosił pielgrzymów o modlitwę. "Proście Boga, aby małżeństwa otwierały się na nowe życie, proście za naszą Ojczyznę, aby udawało się uporządkować sprawiedliwie trudne sprawy, aby przezwyciężone były konflikty i napięcia w życiu społecznym - apelował. - Proście o powołania, o nowe misjonarki i misjonarzy, kandydatki i kandydatów do zgromadzeń zakonnych, instytutów świeckich, proście aby w seminariach jesienią zjawili się młodzi mężczyźni, którzy zdecydują się na służbę Bogu. Proście o dobrą żonę, o dobrego męża. Proście o dar wytrwania w dobrym na jakiejkolwiek ścieżce życia. Ofiarujcie swój trud Bogu, aby przyniósł dobro, które odnowi wspólnoty w Kościele i środowiska, z których się wywodzicie".
W ciągu czternastu dni pielgrzymi mają do pokonania trasę ok. 480 km. Grupy pielgrzymkowe wyruszyły m.in. z Olsztyna, Biskupca, Szczytna, Ostródy, Reszla, Kętrzyna, Nidzicy, Braniewa i Bartoszyc. Do Częstochowy pielgrzymi dotrą 12 sierpnia.
Wyruszyła 36. opolska pielgrzymka na Jasną Górę
Ponad 2,5 tys. pątników wyruszyło w poniedziałek w 36. Pieszej Pielgrzymce Opolskiej na Jasną Górę. Pątnicy wędrują pod pod hasłem "Z Maryją żyć w Kościele jak w domu". W tym roku po raz pierwszy na trasie pielgrzymki cały czas obecne będą relikwie bł. Karoliny Kózkówny, których peregrynacja w diecezji opolskiej rozpocznie się już we wrześniu. Szczególnym przystankiem w drodze do Częstochowy będzie Jemielnica, gdzie po latach odradza się Bractwo św. Józefa.
Oprócz Jemielnicy pielgrzymi nawiedzą także m.in. Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim oraz Sanktuarium na Górze św. Anny. Na jasnogórskie błonia dotrą w sobotę, gdzie o godz. 10.30 Mszę św. dla nich odprawi biskup opolski Andrzej Czaja. On też w poniedziałek żegnał pielgrzymów wyruszających do Częstochowy.
Hierarcha zaznaczył, że istotą każdej pielgrzymki jest przede wszystkim odnowa duchowa i odnowienie przymierza z Bogiem. Bp Czaja wskazał także na dziękczynny charakter pielgrzymowania, co ma szczególne znaczenie w roku wdzięczności za 40 lat istnienia diecezji opolskiej. - Pielgrzymka to także wielka ufna modlitwa w różnych intencjach, w tym i o nowe powołania, o dobrą pogodę i siły na czas żniw dla rolników. To także wołanie za rodziny i młode pokolenie - powiedział opolski ordynariusz.
Opolską pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę tworzy 25 grup pątniczych zebranych w 5 "strumieniach", które połączą się w odpowiednich miejscach na trasie do Częstochowy. Najwcześniej, bo już w niedzielę 29 lipca wyruszyli pielgrzymi z Nysy. W poniedziałek, wraz ze strumieniem opolskim, pielgrzymowanie rozpoczęli pątnicy z Raciborza i Głubczyc. Najkrócej, bo dopiero od wtorku, ku Jasnej Górze iść będzie strumień Kluczborski.
Podobnie jak w zeszłym roku możliwość łączenia się z pielgrzymami będą mieli wszyscy ci, którzy nie mogli osobiście wziąć udziału w pielgrzymce. Transmisje na żywo wieczornych nabożeństw (o godz. 20), studio pielgrzymkowe (o godz.19) i relacje z trasy zapewni diecezjalne Radio Plus Opole.
Skomentuj artykuł