Dwóch księży w parafii zakażonych koronawirusem. Apelują do parafian

Dwóch księży w parafii zakażonych koronawirusem. Apelują do parafian
(fot. domena publiczna)
1 miesiąc temu
pliszczyn.scj.pl

Dwóch księży z podlubelskiej parafii jest zakażonych koronawirusem. Kościół jest zamknięty. Proboszcz prosi mieszkańców, którzy przyjęli komunię świętą, by skontaktowali się z sanepidem.

Informacja pojawiła się w ogłoszeniach na stronie internetowej parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Pliszczynie.

Drodzy Parafianie!

      Pragnę przekazać Wam kilka ważnych  i ogólnych informacji. Ponieważ w połowie maja pojawiło się ognisko koronawirusa w naszej parafii, zwłaszcza we wspólnocie Księży Sercanów, to uprzejmie informuję:

  1. Na chwilę obecną Księża duszpasterze są objęci kwarantanną. Wszystko wskazuje na to, że na chwilę obecną dwóch Księży z naszej wspólnoty (w tym ks. Grzegorz) ma pozytywny wynik badania wskazujący na zakażenie.  Ks. proboszcz do niedzieli włącznie ma nakazaną kwarantannę. Dotyczy to całej naszej wspólnoty.
  1. Sanepid zalecił dezynfekcję kościoła i obejścia, co niebawem nastąpi. Z tego także tytułu wskazane jest zamknięcie kościoła na kilka dni. Wobec tego, aż do soboty włącznie nie będzie w kościele żadnych Nabożeństw, ani Mszy św. Wszystkie zamówione przez Was intencje Księża będą sprawować prywatnie w kaplicy domu zakonnego.
  1. Najpóźniej w sobotę koło południa podam informację czy i o której będą sprawowane Msze św. w Niedzielę. Dotyczy to także całego przyszłego tygodnia od pierwszego czerwca.
  1. Parafian proszę o szczególną ostrożność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i dystansu.
  1. Osoby, które od niedzieli 17 maja przyjmowały Komunię Świętą (także z rąk Szafarza świeckiego) mogą ewentualnie powiadomić o tym fakcie Sanepid i zasięgnąć dalszych rad.
  1. Niebawem wspólnie z Rodzicami zostanie ustalony nowy dzień Mszy św. Rocznicowej. Do Rodziców dzieci pierwszokomunijnych zostanie wkrótce skierowany oddzielny list.
  1. Po rozmowie z ks. Biskupem udzielenie sakramentu bierzmowania zostało przeniesione na 21 września, na godz. 18.00.
  1. Zachowajmy spokój, módlmy się za siebie nawzajem i ufajmy w Bożą Opatrzność i opiekę Matki Najświętszej.

                                               Serdecznie Was pozdrawiam:

                                      Ks. Tadeusz Michałek scj,  proboszcz

 

Piotr Żyłka o zniesieniu limitów w kościołach: dmuchajmy na zimne

"Od najbliższej niedzieli nie będzie już limitów wiernych w kościołach" - zakomunikował premier na konferencji prasowej. Decyzję komentuje redaktor naczelny DEON.pl Piotr Żyłka.
Piszę zawczasu, może ktoś weźmie sobie do serca.
Zniesienie ograniczeń liczby osób w kościołach to będzie test odpowiedzialności dla duchowieństwa i świeckich. Już czytam wypowiedzi księży cieszących się, że np. będzie można zrobić procesje na Boże Ciało.
Rozumiem radość, ale ogromnie ważne będzie, żeby Kościół dawał przykład i sumiennie pilnował zasad zachowywania bezpieczeństwa.
Czy tak będzie? Mam nadzieję, że tak, ale mam wątpliwości. W ostatnią niedzielę byłem na mszy, na której ksiądz mówił, że pandemia jest antyewangelicznym wymysłem. A Komunia była rozdawana w jednym rzędzie na zmianę na rękę i do ust.
Chcę wierzyć, że to odosobniony przykład skrajnej nieodpowiedzialności. Czas pokaże.
Dmuchajmy na zimne, żebyśmy za chwilę znowu nie musieli przeżywać kolejnych dramatów.

 

Piszę zawczasu, może ktoś weźmie sobie do serca. Zniesienie ograniczeń liczby osób w kościołach to będzie test...

Opublikowany przez Piotr Żyłka Blog Środa, 27 maja 2020
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka
25,75 zł
42,90 zł

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Skomentuj artykuł

Dwóch księży w parafii zakażonych koronawirusem. Apelują do parafian
Komentarze (6)
BC
~Beata C
30 maja 2020, 21:18
P.S. u mnie w parafii nie ma oddzielnych kolejek do komunii na rękę więc gdzie to posłuszeństwo przełożonym? Ślina przenosi wirusa i to wiemy na 100%. Więc czemu księża narażają siebie i wiernych? Miały być oddzielne kolejki lub kolejność udzielania komunii zachowana. Z tego powodu komunia duchowa mi pozostaje i wina tu po stronie księży w mojej parafii a dokładnie proboszcza, który nie zorganizował tego a widzi jak nie to niech zobaczy nagranie transmisji z 12:30. Prawie 0 odpowiedzialności ze strony pasterza, który powinien chronić owce, więc coś tu nie tak jest.
BC
~Beata C
30 maja 2020, 21:12
do Jan Łejn : "Nie zapominaj kto jest Panem życia i śmierci." - wiadomo Bóg a nie Ty i chyba wiesz, że to Szatan podpowiada aby wystawiać Boga na próbę. Zapewne pamiętasz co mówił do Jezusa. A babcie pogodzone ze śmiercią, które chcą iść do nieba już teraz ? Nie zdają sobie sprawy, że też mogą zarażać a jest przykazanie: Nie zabijaj! Chcą iść do nieba? Jak łamią przykazanie? Jak im tak śpieszno to może eutanazja? A nie to też łamie przykazanie Nie zabijaj! Więc chyba w kierunku piekła im spieszno, Jeden z biskupów powiedział posłuszeństwo ważniejsze jest niż nabożeństwo... bo jak wiadomo można się modlić pod figurą i ...
~Jan Łejn
28 maja 2020, 21:13
DEONy czy kiedyś do was dotrze, że obecność tego wirusa NIE równa się śmierć? To nawet mało powiedziane - na tego wirusa - dzięki Bogu - BARDZO trudno umrzeć. Zatem jeżeli nie jesteś seniorem w podeszłym wieku to - błagam - nie histeryzuj człowieku! I więcej wiary w Boga. Nie zapominaj kto jest Panem życia i śmierci. Pogaństwo i ostentacyjny ateizm panoszy się w KK :(
AS
~Asia S
31 maja 2020, 12:43
Ile można tłumaczyć że 80 % przechodzi tego wirusa bezobiawowo, a bardzo groźny jest dla kilku %, ale to od zachowania 80% zależy życie tych kilku, czy jednak nie warto być za nich odpowiedzialnymi?
EZ
~Ela Zamorska
31 maja 2020, 15:41
Ja nie Łejn, Twoja odwaga i roztropność, odpowiedzialność za innych, są budujące.... rozumiem że człowiek tak alergicznie reagując na obawy innych jest już od tygodni wolontariuszem w którymś z Dpsów lub szpitali! Szacun stary, lekcje religii i biologii przełożyły się na twoje bohaterstwo i troskę o innych, zatem masz prawo ryzykować zdrowiem innych ludzi. Tylu z nich pomagasz swoją pomocą na wolontariacie, że jak kogoś zarazisz to najwyżej się wyrówna? O to Ci chodzi?
WR
~Wow Ras
28 maja 2020, 15:54
Również liczę również na dojrzałość społeczeństwa i mądre podejście do możliwości zgromadzeń. Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść (1 Kor 6,12)

Skomentuj artykuł

Dwóch księży w parafii zakażonych koronawirusem. Apelują do parafian
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.