Dyskusja o cudzie eucharystycznym z 1399 roku

KAI / drr

- Zależy nam na pokazaniu, że w 1399 r. miał miejsce autentyczny cud eucharystyczny. Wbrew różnym, nie tylko medialnym, doniesieniom mamy do czynienia nie z legendą, a z dobrze udokumentowanym wydarzeniem historycznym - mówi KAI Jan Zujewicz, jeden z organizatorów spotkania.

Tezę o autentyczności cudu potwierdza książka Mieczysława Noskowicza z 1926 r. pt. "Najświętsze trzy Hostje 1399", której przedruk zostanie zaprezentowany podczas spotkania. - Noskowicz pisał, że dzisiaj mało kto wierzy w to, czego nie widzi, choć przecież wiekowe świątynie Bożego Ciała i Pana Jezusa w Poznaniu nie powstały jedynie dla ozdoby miasta - mówi Jan Zujewicz. - I my myślimy podobnie. Skoro mamy w zanadrzu taki "atut" w postaci widzialnego oddziaływania Boga, warto go wykorzystać - podkreśla organizator poznańskiego spotkania.

- Trzeba powiedzieć, że bardzo mało ludzi wie o istnieniu cudu, a spośród tych, którzy wiedzą, sporo myśli, że to tylko legenda - mówi Jan Zujewicz. Organizatorzy nie kryją, że na zapowiedź spotkania bardzo wiele osób zareagowało z zainteresowaniem i dało się zauważyć, że temat cudu eucharystycznego intryguje wielu z nich.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli przyjrzeć się z bliska wspaniałym zabytkowym monstrancjom przechowywanym w skarbcu sanktuarium. W jednej z nich zatopione są cudowne Najświętsze Trzy Hostie, druga została podarowana przez Władysława Jagiełłę w 1400 r.

DEON.PL POLECA

Spotkanie odbędzie się w salce karmelitańskiej przy kościele Bożego Ciała w Poznaniu w piątek, 10 lutego o godz. 18.40, tuż po Mszy św. odprawianej w tamtejszym sanktuarium.

Historia kościoła Bożego Ciała w Poznaniu rozpoczęła się w 1399 roku, kiedy to z kościoła dominikanów zostały wykradzione hostie, sprofanowane później w kamienicy przy ul. Żydowskiej i porzucone na nadwarciańskich łąkach. Na miejscu odnalezienia Hostii wybudowano najpierw drewnianą kaplicę, a później, na mocy fundacji króla Władysława Jagiełły, wzniesiono kościół. W XV i XVI wieku liczne cuda dokonujące się w tym miejscu sprawiły, że do sanktuarium Bożego Ciała przybywały rzesze pielgrzymów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dyskusja o cudzie eucharystycznym z 1399 roku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.