Dyskusja o przygotowaniach do ŚDM
Ponad 200 osób ze wszystkich polskich diecezji dyskutuje w Zabawie koło Tarnowa o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży (ŚDM)w Krakowie, w 2016 r. To główny temat Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży. Są też goście z Włoch i Brazylii. Na miejsce Forum wybrano Zabawę, gdzie znajduje się sanktuarium bł. Karoliny, dziewicy i męczennicy, patronki młodzieży.
W diecezjach pojawia się coraz więcej inicjatyw, powstają też Komitety Organizacyjne. "Wymieniamy się doświadczeniami, mamy już dużo pomysłów. Chcemy zachęcić też rówieśników, aby zaangażowali się w przygotowania" - podkreślają uczestnicy Forum.
Julię Ziółko z diecezji radomskiej zainspirowały pomysły z Krakowa, czyli cykliczne spotkania modlitewne i konkretne uczynki miłosierdzia. "Trzeba wyjść do młodych, połączyć parafie we wspólnym działaniu. Wszyscy w diecezji gramy do jednej bramki" - dodaje.
Bp Damian Muskus, koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Krakowie chwali młodych za ich zaangażowanie. "Jest jeszcze sporo czasu, ale do wykonania mamy też dużo pracy. Liczymy, że nie tylko Kraków będzie czuł się odpowiedzialny za organizację ŚDM, ale wszystkie diecezje w Polsce, a zwłaszcza te, które sąsiadują z Krakowem" - zaznacza bp Muskus.
Biskup zwraca uwagę na znaczenie Tarnowa podczas ŚDM m.in. ze względu na łatwą komunikację dzięki autostradzie z Krakowa. "Z pewnością diecezja tarnowska będzie m.in. stanowić bazę noclegową dla młodych. Liczymy też na pomysły, które rodzą się w sercach młodych ludzi z całej Polski. Chcemy słuchać młodych i realizować te pomysły" - zapewnia bp Muskus.
Podczas Forum młodzi poznali Komitet Organizacyjny ŚDM 2016 w Krakowie oraz ideę spotkań. Marcello Bedeschi z Papieskiej Rady ds. Świeckich zachęcał młodych z całej Polski aby kontynuowali z entuzjazmem to co zapoczątkował bł. Jan Paweł II.
Spotkanie w Krakowie będzie ogromną szansą aby ożywiły się duszpasterstwa młodzieży i rodzin, bo rodziny będą nam bardzo potrzebne - uważa bp Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz młodzieży. "Chcemy aby nasi goście - młodzi z całego świata - byli przyjmowani przez rodziny. Jest już potrzeba pracy, kontaktu z rodzinami" - dodaje biskup.
Już w najbliższą Niedzielę Palmową ( 3 kwietnia) delegacja młodzieży pojedzie do Rzymu, gdzie otrzyma symbole ŚDM - krzyż i Ikonę Matki Bożej. Do Watykanu uda się ponad sto osób z Polski. Już następnego dnia w Poznaniu rozpocznie się peregrynacja krzyża ŚDM i wizerunku Maryi - zapowiada ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.
Ponadto od Niedzieli Palmowej duchowym przygotowaniem ma być też program B>M ("być znaczy więcej niż mieć"). "Ma on uświadomić młodym, by mieć odwagę wybierać bardziej postawy, które czynią nas ludźmi, niż rzeczy, które czynią nas niewolnikami tego świata" - dodaje ks. Suchodolski.
Uczestnicy Forum dowiedzą się także o akcji "Bilet dla Brata". To dzieło pomocy młodym ze Wschodu i krajów misyjnych. Przez dwa lata będą zbierane pieniądze dla młodych ludzi z 14 krajów m.in. z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Rosji czy Uzbekistanu, aby mogli uczestniczyć w ŚDM. W ramach akcji będą rozprowadzane różne produkty z logo inicjatywy "Bilet dla Brata". Będą to m.in. różańce i płyta związana z kanonizacją bł. Jana Pawła II.
W Zabawie, do jutra młodzi z całej Polski razem z diecezjalnymi duszpasterzami młodzieży słuchają wykładów i modlą się w sanktuarium bł. Karoliny.
"Jestem pierwszy raz w Zabawie i odkrywam perłę jaką jest bł. Karolina. Uczy nas odwagi i tego jak stawać się świadkiem" - mówi Anna Mazur z diecezji kieleckiej.
Dziewica i męczennica jest patronką przygotowań do ŚDM w diecezji tarnowskiej. Trwają starania, by była także jedną z kilku patronek Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Ta decyzja należy do Stolicy Apostolskiej. Głównym patronem spotkania młodych z papieżem Franciszkiem będzie - wówczas już ogłoszony świętym - Jan Paweł II.
Skomentuj artykuł