Dzieci żołnierze - "nieludzkie zjawisko"

W latach 2004-2007 ok. 250 tysięcy dzieci walczyło w 19 konfliktach zbrojnych na świecie (fot. hdptcar / flickr.com)
KAI / slo

Problem udziału dzieci żołnierzy we współczesnych konfliktach zbrojnych na świecie był tematem wieczornego spotkania w poznańskiej „Cafe Misja”. Odbyło się ono 26 października w ramach Tygodnia Misyjnego obchodzonego w Kościele katolickim w dniach 24-30 października.

Spotkanie w „Cafe Misja” poprowadził Jarosław Czyżewski, autor książki pt. „Dzieci żołnierze we współczesnych konfliktach zbrojnych”, pierwszej całościowej analizy zjawiska dzieci żołnierzy w języku polskim. Skończył on politologię na poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, a obecnie jest klerykiem III roku Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu i członkiem działającego w stolicy Wielkopolski Akademickiego Koła Misjologicznego (AKM).

- Według ostatniego raportu przygotowanego przez Koalicję na rzecz zaprzestania wykorzystywania dzieci żołnierzy, w latach 2004-2007 ok. 250 tysięcy dzieci walczyło w 19 konfliktach zbrojnych na świecie. Obecnie, po ustaniu walk w Nepalu i Indonezji, jest ich 17 – zaznaczył Jarosław Czyżewski. Jednocześnie przypomniał on, że jeszcze nie tak dawno, bo w latach 90. XX w., to „nieludzkie zjawisko” dzieci żołnierzy występowało także w Europie: w Irlandii Północnej i na Bałkanach.

Z danych zebranych przez organizacje zajmujące się przeciwdziałaniem temu zjawisku wynika, że ten masowy dziś w niektórych regionach świata problem dotyczy nie tylko chłopców, bowiem ok. 40 proc. wszystkich dzieci żołnierzy stanowią dziewczynki. - Na równi z chłopcami walczą one z bronią w ręku, czego przykładem są specjalne żeńskie oddziały Tamilskich Tygrysów na Sri Lance, ale wykorzystuje się je również w obozach wojskowych jako niewolnice seksualne – zauważył Czyżewski.

- Od lat podejmowane są działania w zakresie ustanowienia prawa międzynarodowego, zakazującego wykorzystywania nieletnich jako żołnierzy, jednak nie wszystkie państwa ratyfikują wypracowane konwencje i dokumenty – stwierdził prowadzący spotkanie. Podkreślił przy tym, że wiele międzynarodowych organizacji praw człowieka i organizacji humanitarnych stara się wywierać naciski polityczne na przywódców państw rozwiniętych czy na przedstawicieli ONZ, by podejmowali ten problem oraz na rządy państw, w których dochodzi do procederu rekrutowania dzieci żołnierzy, by bardziej angażowali się w jego zwalczanie.

Niezwykle ważna jest w walce z tym zjawiskiem, jak zaznaczył Jarosław Czyżewski, bezpośrednia i kompleksowa pomoc dla byłych dzieci żołnierzy, związana z ich długotrwałą rehabilitacją fizyczną i psychiczną oraz reintegracją ze społeczeństwem. - W powstawaniu tego typu ośrodków pomocy dużą rolę, co trzeba podkreślić, odgrywa także Kościół, między innymi Caritas – dodał prowadzący.

Zapytany przez KAI o to, co my możemy zrobić w tej sprawie, Jarosław Czyżewski, podkreślił, że - przede wszystkim niezwykle potrzebna jest wytrwała modlitwa za dzieci żołnierzy, jak i za osoby, które je wykorzystują oraz uświadamianie ludzi i wyczulanie ich na ten problem. - Możemy także wspierać ludzi, którzy pomagają tym dzieciom włączając się choćby w kampanie prowadzone przez organizacje przeciwdziałające rekrutowaniu dzieci” – powiedział KAI wskazując jednocześnie, że można to uczynić np. poprzez podpisanie stosownej petycji zamieszczonej na stronie internetowej Human Rights Watch.

Podczas Tygodnia Misyjnego w Bazylice Farnej w Poznaniu przebiegającego pod hasłem „Misje – Świadectwo miłości i komunii” codziennie, od poniedziałku do piątku w poznańskiej farze, którą w tym roku Benedykt XVI podniósł do godności Bazyliki Mniejszej, o godz. 18.30 odmawiany jest Różaniec Misyjny, a następnie odprawiana Msza św. Z kolei o godz. 20 rozpoczyna się spotkanie o tematyce misyjnej w kawiarni „Cafe Misja”.

Piątkowa Msza św. w poznańskiej farze, której przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, zostanie odprawiona w intencji dr Wandy Błeńskiej, „Matki Trędowatych”, z okazji jej 99. urodzin.

Współorganizatorem Tygodnia Misyjnego jest działające w Poznaniu Akademickie Koło Misjologiczne. Jego obchody rozpoczynają jednocześnie świętowanie stulecia Katolickiego Akademickiego Ruchu Misyjnego, za którego początek przyjmuje się założenie 21 listopada 1910 r. na uniwersytecie w Münster pierwszego Koła Misyjnego. W Polsce ruch ten zapoczątkowało powstanie Kółka Misyjnego na Uniwersytecie Poznańskim 6 grudnia 1925 r.; 20 stycznia 1927 r. odbyło się zebranie inauguracyjne Akademickiego Koła Misyjnego Uniwersytetu Poznańskiego.

Obecnie poznańskie Akademickie Koło Misjologiczne jest organizacją naukową studentów działającą przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Kontynuuje ona tradycje powołanego w 1927 r. przy ówczesnym Uniwersytecie Poznańskim Akademickiego Koła Misyjnego. Jak mówią o sobie członkowie AKM, są grupą studentów, którzy starają się coraz lepiej poznawać czym są tak naprawdę misje w teorii i praktyce.

Za cel stawiają sobie popularyzację wiedzy misjologicznej, zwłaszcza wśród studentów m.in. poprzez organizowanie wyjazdów naukowych oraz spotkań o charakterze naukowym. „Naszym priorytetem jest życie coraz bliżej Boga i formacja duchowa po to, by być misjonarzem zawsze i wszędzie, nie tylko w kraju misyjnym” – podkreślają AKM-owicze.

Członkowie Koła organizują także tzw. „doświadczenia misyjne”. W ramach tej inicjatywy w 2007 r. odbyli oni wyjazd misyjny do Kazachstanu, a w 2008 r. na Wyspy Zielonego Przylądka, po portugalsku Cabo Verde. W zeszłym roku z kolei to oni gościli w Polsce młodych Kabowerdyjczyków. Natomiast podczas tegorocznych wakacji studenci odwiedzili Ziemię Świętą, gdzie przez miesiąc m.in. wspierali pracujące w Jerozolimie i Betlejem siostry elżbietanki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dzieci żołnierze - "nieludzkie zjawisko"
Komentarze (1)
A
Anna
27 października 2010, 13:26
Trzeba ten problem nagłaśniać! Polecam książkę Czyżewskiego, nie ma drugiej na ten temat tak dobrej w Polsce.