"Dziecko krzywdzone" o nadużyciach księży

"Dziecko krzywdzone" o nadużyciach księży
(fot. shutterstock.com)
KAI / ak

Wykorzystywanie seksualne małoletnich przez osoby duchowne - to temat najnowszego numeru interdyscyplinarnego kwartalnika pt. "Dziecko krzywdzone. Teoria, badania, praktyka". Na łamach wydawanego przez Fundację Dzieci Niczyje periodyku eksperci analizują różne aspekty zjawiska nadużyć seksualnych w Kościele.

Jolanta Zmarzlik z Fundacji Dzieci Niczyje zwraca uwagę, iż najtragiczniejsze skutki dla dziecka wykorzystanego seksualnie obserwujemy wtedy, gdy osobą krzywdzącą jest ktoś najbliższy, np. ojciec, brat, lub osoba pełniąca szczególna rolę w życiu dziecka i jego rodziny. A takimi osobami są rodzice, przyjaciele rodziny czy księża. Autorka podkreśla, że dla dziecka seksualizacja kontaktu jest zwykle zaskakującym doświadczeniem.

Wyjaśnia też, że głębokość traumy ofiary zależy m.in. od okoliczności ujawnienia wykorzystania seksualnego i reakcji otoczenia. Uwolnienie tajemnicy przez ofiarę jest dla niej zawsze trudnym przeżyciem, nawet jeśli od krzywdy upłynęły lata. Pierwsze opowiedzenie o niej jest silnym przeżyciem, doznana trauma wraca z ogromną siłą, ofiara sprawia wrażenie,
jakby wszystko, co opowiada działo się niemal wczoraj - zauważa ekspertka.

Ks. Jacek Prusak SJ z Instytutu Psychologii Akademii Ignatianum w Krakowie w artykule pt. "Duchowny-pedofil, czyli kto?" analizuje badania empiryczne dotyczące profilu sprawcy nadużyć i wpływu czynników kontekstualnych przemocy. - Z badań wiemy, że w grupie pedofilów mieszczą się osoby o różnych cechach osobowości, różnym sposobie działania i różnej zdolności sterowania swoją seksualnością. - Przy ocenie duchownych katolickich szczególnie istotne jest rozróżnienie pedofila-sprawcy od sprawcy czynów pedofilnych, bowiem wśród duchownych zdecydowanie częściej mamy do czynienia z osobami, które dopuszczają się czynów pedofilnych, a nie z pedofilami - podkreśla ks. Prusak SJ

DEON.PL POLECA

Z kolei Ewa Kusz z Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie w swojej analizie zjawiska zwraca uwagę, iż ofiary wykorzystania seksualnego przez duchownych pochodzą najczęściej z rodzin głęboko religijnych. Autorka omawia niektóre czynniki ryzyka typowe dla środowiska kościelnego oraz wpływ wykorzystania seksualnego na relację z Bogiem i religijność zarówno ofiary jak i sprawcy, oraz wpływ na obraz Kościoła i kapłaństwa.

Najnowszy numer periodyku można bezpłatnie pobrać w wersji pdf ze strony www.fdn.pl

Wydawcą periodyku "Dziecko krzywdzone. Teoria, badania, praktyka" jest Fundacja Dzieci Niczyje. Celem pisma jest stworzenie forum wymiany doświadczeń związanych z przeciwdziałaniem problemowi krzywdzenia dzieci oraz informacji na temat znaczących wydarzeń - konferencji, kongresów, szkoleń i publikacji - z zakresu tej problematyki. "Dziecko krzywdzone" współpracuje z międzynarodowymi periodykami zajmującymi się zagadnieniami krzywdzenia dzieci - "Child Abuse & Neglect" oraz "Child Maltreatment".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Dziecko krzywdzone" o nadużyciach księży
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.