"Dziękujemy policjantom za wrażliwość serca"
Dziękujmy za policjantów, którzy w czasie służby i poza nią wyróżniają się wrażliwością serca i bystrością umysłu. To oni jako pierwsi słyszą głos wołających o pomoc - mówił biskup polowy WP gen. Józef Guzdek podczas mszy w intencji poległych policjantów.
W sobotę w Warszawie odbywają się centralne obchody święta policji. We mszy w intencji poległych policjantów w Katedrze Polowej Wojska Polskiego uczestniczył m.in. szef MSWiA Mariusz Błaszczak i komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk a także rodziny policjantów.
"W doroczne święto policji dziękujmy Bogu za wszystkich powołanych do służby sprawie bezpieczeństwa, sprawiedliwości i porządku publicznego. Dziękujmy za każdego policjanta i policjantkę, którzy w czasie służby i poza nią wyróżniają się i bystrością umysłu, zdolnością do podejmowania trafnych decyzji i wrażliwością serca" - powiedział w homilii bp Guzdek.
"To oni jako pierwsi słyszą głos wołających o pomoc. Nie pozostają obojętni na to wołanie, ale spieszą z pomocą, licząc się z możliwością utraty zdrowia, a nawet życia" - podkreślił.
Bp Guzdek nawiązał do piątkowych uroczystości w Komendzie Głównej Policji, gdzie złożono wieńce upamiętniając pięciu funkcjonariuszy, którzy w zeszłym roku zginęli na służbie. Jak podkreślił, rodziny poległych funkcjonariuszy wspiera Fundacja Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.
Biskup polowy mówił także o polskich oficerach zamordowanych podczas II wojny światowej, m.in. w Katyniu. "Jak zawsze w święto policji są pośród nas przedstawiciele Rodziny Policyjnej 1939. Jakże długo musieli oni czekać na poznanie prawdy o losie swoich synów, mężów i ojców w bestialski sposób zabitych wiosną 1940 roku w Katyniu, Twerze, Bykowni i innych miejscach kaźni" - powiedział bp Guzdek.
"Jeszcze dłużej musieli czekać na upamiętnienie ich wierności ojczyźnie. Ówczesna ludowa władza czyniła wszystko, aby naród o nich zapomniał. Pierwsze tablice upamiętniające pomordowanych policjantów II Rzeczpospolitej zaczęły pojawiać się oficjalnie dopiero po przełomie, jaki dokonał się w naszej ojczyźnie w 1989 roku" - podkreślił biskup.
Po mszy 14 policjantów i policjantek zostało wyróżnionych medalami: Gloria Intrepidis et Animi Promptis (łac. chwała ofiarnym i nieustraszonym) oraz Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.
Medal Gloria Intrepidis et Animi Promptis to ustanowione w 2008 roku odznaczenie kościelne Ordynariatu Polowego WP, przyznawane przedstawicielom służb mundurowych za ofiarną służbę. Medal Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki ustanowiony w 2011 roku przyznawany jest przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego osobom duchownym i świeckim, które "na wzór księdza Jerzego służą prawdzie, miłości i przebaczeniu".
Przed południem na Zamku Królewskim wręczone zostaną policjantom nominacje i odznaczenia państwowe. Główną uroczystość zaplanowano na godz. 14.00. Ma w niej wziąć udział prezydent Andrzej Duda. Na Pl. Piłsudskiego odbędzie się promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i ślubowanie nowo przyjętych stołecznych funkcjonariuszy. Wyróżnieni zostaną też laureaci konkursu "Policjant, który mi pomógł".
Obchodzone 24 lipca święto policji nawiązuje do tej daty z 1919 r., gdy Sejm II RP przyjął ustawę o Policji Państwowej.
Po wojnie, 7 października 1944 r. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję. Obecnie jest to największa formacja mundurowa w kraju, w której służy 100 tys. policjantów i pracuje 20 tys. cywilów.
Skomentuj artykuł