Dzień Papieski: Jan Paweł II człowiek modlitwy

Dzień Papieski: Jan Paweł II człowiek modlitwy
Modlitwa, zbiórka na rzecz stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, koncerty, sesje, pielgrzymki młodych i wystawy – tak wyglądał XI Dzień Papieski w Polsce (fot. "Jan Paweł II - Człowiek modlitwy")
KAI / ad

Modlitwa, zbiórka na rzecz stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, koncerty, sesje, pielgrzymki młodych i wystawy - tak wyglądał XI Dzień Papieski w Polsce, pierwszy po beatyfikacji Jana Pawła II. O tym, że Benedykt XVI łączył się dziś z Polakami w modlitwie i przeżywaniu spotkania z bł. Janem Pawłem II - zapewnił nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore.

XI Dzień Papieski, przebiegający pod hasłem "Jan Paweł II - człowiek modlitwy", został wydłużony i zakończy się 16 października w Przemyślu, w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Zaś 22 października po raz pierwszy obchodzić będziemy wspomnienie liturgiczne bł. Jana Pawła II.

Zgodnie z hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego, skupiano się na świadectwie modlitwy, jakie Kościołowi i światu dał Jan Paweł II. Podczas Mszy św. w bazylice św. Krzyża w Warszawie abp Tadeusz Gocłowski, wiceprzewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" mówił, że modlitwa to rozmowa z Bogiem, zaś rozmawiać z Bogiem może ten, który w Niego wierzy. Dodał, że modlitwa była podstawą jego wszystkich wielkich działań Jana Pawła II.

Kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. w sanktuarium w Łagiewnikach zwrócił uwagę na to, że Dzień Papieski to okazja do tego, by podziękować Bogu za Jana Pawła II, który Boże miłosierdzie uczynił rysem swojego pontyfikatu. "Całe jego życie było jedną wielką modlitwą, a kontemplacyjne życie nadawało sens jego działaniom" - podkreślił.

DEON.PL POLECA

Z kolei biskup Piotr Libera w Płocku wspominał Jana Pawła II zanurzonego w modlitwie.

"Papież był mistykiem. Modlitwa była jego życiem, on oddychał modlitwą, jego serce biło w rytm modlitwy, modlitwa była najważniejszą częścią jego życia. Gdy zaproponowano mu, aby ograniczył czas na modlitwę, odpowiedział: `Nie, to mnie trzyma`.

Jan Paweł II to prawdziwy człowiek modlitwy, `homo Dei` - prawdziwy Boży człowiek. Staje się wzorem i nauczycielem modlitwy. Przez swój przykład uczy, że trzeba wierzyć, działać, a w końcu modlić się. Modlitwa ma zawsze pierwszeństwo" - akcentował. Przypomniał, że ulubioną modlitwą Jana Pawła II była Droga Krzyżowa, którą odmawiał codziennie, podobnie jak różaniec i Apel Jasnogórski.

W sposób szczególny podczas nabożeństw eksponowano w Dniu Papieskim relikwie bł. Jana Pawła II. Kaplica Miłosierdzia Bożego w Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym Emaus Diecezji Radomskiej w Turnie oraz kościół św. Wojciecha w Kielcach otrzymały relikwie krwi papieża.

W Poznaniu relikwie krwi bł. Jana Pawła II towarzyszyły publicznej prezentacji pism Edyty Stein, które w wypełnionej po brzegi poznańskiej bazylice archikatedralnej przeczytała Halina Łabonarska podczas specjalnej edycji "Verba Sacra".

Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź zorganizował tym roku procesję w Gdyni, podczas której wspólnoty z różnych parafii oraz inne grupy społeczne niosły relikwie Krwi bł. Jana Pawła II. Po procesji wiodącej od Gdyńskich Krzyży (Pomnika Ofiar Grudnia `70), zostały one wprowadzone do gdyńskiej kolegiaty.

Nieprzypadkowo koncertową scenę zbudowano przed kościołem św. Anny, gdzie 3 czerwca 1979 r. Jan Paweł II spotkał się z młodzieżą akademicką a w 2005 r. warszawiacy modlili się po jego śmierci. Teraz setki warszawiaków wysłuchały koncertu i przypomniało sobie wydarzenia z pontyfikatu Jana Pawła II, wyświetlane na telebimie.

W trakcie koncertu zachęcano uczestników do wysyłania SMS wspierających Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która w czasie Dnia Papieskiego kwestuje na stypendia dla zdolnej ale ubogiej młodzieży z małych miejscowości.

Przed finałową piosenką "Nie lękajcie się" śpiewaną m.in. podczas pielgrzymki do Polski Benedykta XVI, kard. Kazimierz Nycz wyznał, że "na zakończenie tego pięknego koncertu, który wieńczy ten dzisiejszy Dzień Papieski nasuwa się tylko jedno słowo, piękne i ważne słowo: dziękuję". - Panu Bogu przede wszystkim za ten znak łączności z papieżem Janem Pawłem II, papieżowi Benedyktowi XVI - za beatyfikację Jana Pawła II, ale słowo dziękuję kieruję także do ludzi i instytucji, dzięki którym ten koncert był możliwy - dodał.

W wigilię Dnia Papieskiego młodzi ludzie z różnych parafii archidiecezji gnieźnieńskiej pielgrzymowali do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju, Pani Kujaw w Markowicach. Ks. Krzysztofa Bucholc, duszpasterza akademicki w homilii skrót GPS jako Giovanni Paolo Secondo. "Jan Paweł II jest pierwszym GPS, który pokazuje nam właściwą drogę, przez całkowitą łączność z Bogiem. Wy też bądźcie taką nawigacją wskazującą właściwą drogę. Pomagajcie innym odnaleźć Boga" - zachęcał ks. Bucholc.

Wierni pielgrzymowali także na szczyty Beskidów, gdzie ongiś bywał Karol Wojtyła. Na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym odprawiona została Msza św. w intencji jego kanonizacji. Z kolei na Matysce w Beskidzie Żywieckim dziękowano podczas Eucharystii pod Krzyżem Jubileuszowym za beatyfikację Jana Pawła II. Po liturgii, która odbyła się w skrajnie niesprzyjających warunkach atmosferycznych, wierni w milczeniu przeszli pod V Stację "Golgoty Beskidów", w której artysta zamiast Szymona Cyrenejczyka przedstawił Jana Pawła II dźwigającego krzyż.

W Dniu Papieskim w całym kraju odbyła się też zbiórka na rzecz stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. "Stypendyści to najpiękniejszy pomnik bł. Jana Pawła II - powiedział prymas Polski abp Józef Kowalczyk komentując 11 lat istnienia Fundacji. - Wszystkie inne pomniki z kamienia i marmuru wcześniej, czy później ulegną upływającemu czasowi. A miłość? Miłość nigdy nie umiera".

Fundacja DNT opiekuje się do tej pory 2,5 tys. młodych, ale w odróżnieniu od innych fundacji przydzielających stypendia, nie zostawia stypendysty po roku, lecz wspiera jego naukę od gimnazjum, przez liceum, po koniec studiów. W tym roku pierwszych 70 absolwentów-stypendystów ukończyło studia.

W dniach od 16 września do 31 października, wysyłając SMS o treści "Pomoc" pod numer 7250 (koszt 2,46 zł z VAT) lub dzwoniąc pod numer  0704 20 7250 (koszt 2,50 zł z VAT), można zasilić fundusz stypendialny Fundacji.

W wolontariat na rzecz zbiórki zaangażowana jest młodzież, ale nie tylko w ten sposób młodzi świętują Dzień Papieski. Tradycją archidiecezji gnieźnieńskiej jest pielgrzymka młodych do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju, Pani Kujaw w Markowicach. W tym roku 8 października pielgrzymowała tam młodzież z Inowrocławia, Gniewkowa, Kruszwicy, Mogilna, Strzelna, Barcina i Janikowa.

W tym roku Dzień Papieski zbiegł się z wyborami. Jak podkreślał w rozmowie z dziennikarzami kard. Nycz, nie było to zamierzone - data Dnia ustalona została rok temu. Wychodząc z lokali wyborczych hierarchowie w całej Polsce zachęcali do głosowania w duchu odpowiedzialności za losy kraju.

"Mam nadzieję, że przeważy wśród Polaków głos sumienia i mądrości, który jest bardzo potrzebny, żeby wybrać ludzi przygotowanych do pełnienia tej odpowiedzialnej funkcji i etycznie, i intelektualnie. Na listach widziałem takich ludzi i cieszę się, że mogłem kogoś wskazać" - powiedział przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik. Dodał, że ta odpowiedzialność powinna przesunąć się także na czas między wyborami i powinniśmy sprawdzać, czy parlamentarzyści pracują na rzecz społeczeństwa, czy raczej pozostają na listach wyborczych z przyzwyczajenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dzień Papieski: Jan Paweł II człowiek modlitwy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.