Dzień pomocy katolikom na Wschodzie

PAP / kn

W niedzielę w Kościele katolickim w Polsce i wśród Polonii obchodzony będzie XIV Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. W intencji katolików z terenów b. ZSRR odprawione zostaną msze św., odbędzie się zbiórka pieniędzy na ich potrzeby.

Nawiązując do II niedzieli adwentu, którą Episkopat Polski wybrał jako dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie bp Antoni Dydycz podkreślił, że jest to dzień, w którym możemy "okazać życzliwość wszystkim naszym siostrom i braciom żyjącym na Wschodzie, bliskim nam z racji historycznych, (...) wspólnych doświadczeń".
"Cieszymy się, że życie religijne odradza się, a dzieci i młodzież mogą poznawać swoją wiarę i ją wyznawać. Ale, niestety, na tej nowej drodze, ci bliscy nam duchowo ludzie napotykają na wiele problemów natury politycznej, duchowej i materialnej" - zaznaczył bp Dydycz.
Dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie ks. Leszek Kryża podkreślił, że "Polska jest bezpośrednim sąsiadem Kościoła na Wschodzie, który rozwija się w specyficznych warunkach i ciągle potrzebuje pomocy". Poinformował, że obecnie na Wschodzie pracuje 250 księży diecezjalnych, 450 zakonnych, 401 sióstr zakonnych oraz 23 braci zakonnych i 18 osób świeckich z Polski.
Jak poinformował ks. Kryża, w 2013 r. zostało zrealizowanych 425 projektów na kwotę ponad 2,6 mln zł. Pieniądze zostały przeznaczone na dofinansowanie budowy nowych świątyń, odbudowy oraz renowacji kościołów, plebanii i sal katechetycznych. Dotowane są również niektóre akcje duszpasterskie, np. wakacyjne spotkania z Bogiem dla dzieci i młodzieży oraz działalność charytatywna poszczególnych ośrodków. Stołówki i kuchnie prowadzone przez siostry i braci zakonnych otrzymują pomoc na dożywianie dzieci, starszych i najbiedniejszych. 
Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie będzie obchodzony w tym roku po raz 14., ale - jak przypomniał ks. Kryża - polski Kościół już od 25 lat oficjalnie i w sposób zorganizowany pomaga Kościołowi na Wschodzie.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dzień pomocy katolikom na Wschodzie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.