Dziś dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami

Dziś dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami
(fot. Palenque / Shutterstock.com)
KAI / mc

W drugą niedzielę Wielkiego Postu, 21 lutego, obchodzony jest Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Tegorocznym obchodom towarzyszy hasło: "Miłosierni aż po krańce świata". Tego dnia, zwanym niedzielą "Ad Gentes", w każdym kościele w Polsce zbierane są ofiary do puszek na wsparcie 2040 polskich misjonarzy, którzy głoszą Ewangelię w 97 krajach świata.

Z tej okazji bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji skierował do wiernych komunikat, w którym zachęca do duchowego i materialnego wsparcia misjonarzy z Polski.
Poniżej tekst komunikatu bp. Jerzego Mazura:
Umiłowani w Chrystusie Panu Kapłani, Siostry i Bracia!
II niedziela Wielkiego Postu, zwana "ad gentes" w Kościele polskim jest Dniem Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Przeżywamy ją w roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. W tym roku świętujemy również 1050 rocznicę Chrztu Polski i będziemy gościli w Krakowie Ojca Świętego Franciszka oraz młodzież z całego świata. Te wydarzenia rzutują na treści, które pragniemy rozważyć i przemodlić w niedzielę "ad gentes".
Hasło tego dnia: "Miłosierni aż po krańce świata" zwraca uwagę, że misjonarze są apostołami miłosierdzia Bożego wobec tych, którzy jeszcze nie znają Chrystusa. Głoszenie Ewangelii jest pierwszym dziełem miłości miłosiernej, gdyż jak uczył św. Jan Paweł II oraz bł. Matka Teresa z Kalkuty, dając innym Boga, ofiarowujemy im najwięcej. 2040 misjonarzy z Polski, w 97 krajach, każdego dnia staje się widomym znakiem miłosierdzia Boga i pomocnikami Chrystusa nauczając i pełniąc dzieła miłości bliźniego. Są oni świadkami bezgranicznej, bezinteresownej i czułej miłości Boga, stale obecnej w naszym życiu.
Misjonarki i misjonarze poprzez służbę ubogim i potrzebującym pomocy są zarazem świadkami miłosierdzia Kościoła. Z oddaniem pielęgnują chorych, pocieszają strapionych, karmią głodnych, zaradzają wielu potrzebom sierot, starców i niepełnosprawnych. Są solidarni z tymi, których wyklucza współczesny.
Ubiegłoroczny IV Krajowy Kongres Misyjny przypomniał wszystkim ochrzczonym nasze powołanie misyjne. Każdy wierny jest misjonarzem - głosicielem miłosiernego Chrystusa. Wszyscy też zostaliśmy obdarzeni szczególnym zadaniem - bycia miłosiernymi "aż po krańce świata". To zadanie wypełniamy poprzez modlitwę ofiarowaną w intencjach misjonarzy, dar cierpienia i finansowe wsparcie misji. Nasze zaangażowanie misyjne przeżywajmy w duchu wdzięczności za dar Chrztu Świętego; za tych pierwszych misjonarzy, którzy przed wiekami przynieśli światło Chrystusa do Polski.
W imieniu wszystkich misjonarek i misjonarzy pragnę serdecznie podziękować wszystkim duszpasterzom i wiernym za stałą troskę o misje. Dzięki Waszej modlitwie i ofiarności misjonarze głoszą Ewangelię i budują wspólnoty wiary na wszystkich kontynentach.
Jednocześnie ośmielam się prosić, byście nie ustawali w hojności, przekazując dzisiaj ofiarę do puszek na rzecz misji lub wysyłając sms-a na numer 72032 o treści "misje". Dołączcie do Dzieła Pomocy "Ad Gentes" poprzez ofiary na konto. Dzieło to z woli Konferencji Episkopatu Polski, od dziesięciu lat wspiera polskich misjonarzy. Tylko w ubiegłym roku, dzięki Waszej ofiarności mogło zrealizować 220 projektów ewangelizacyjnych, medycznych, edukacyjnych i charytatywnych na misjach w najbiedniejszych krajach świata. Możemy o nich dowiedzieć się więcej ze strony internetowej misje.pl i adgentes.misje.pl. A zatem bądźmy wszyscy misjonarzami miłosierdzia "aż na krańce świata".
Zapewniając o modlitwie i wdzięczności za pomoc misjom, z serca Wszystkim błogosławię: w Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
+ Jerzy Mazur SVD
Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziś dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.