Dziś Dzień modlitwy za kierowców

Dziś Dzień modlitwy za kierowców
(fot. flickr.com)
PAP / wm

W Kościele w Polsce obchodzony jest 3 kwietnia V Dzień szczególnej modlitwy za kierowców i wszystkich poruszających się po drogach. Jego organizatorem jest krajowe duszpasterstwo kierowców. To okazja do dziękczynienia za bezpieczne przejechane kilometry i zastanowienia się nad etosem kierowcy-chrześcijanina.

Krajowy duszpasterz kierowców ks. Marian Midura z niepokojem podkreśla, że niestety w roli kierowców wielu z nas zachowuje się jak poganie. „Wieszamy w samochodach różańce, wozimy wizerunki świętych, przyklejamy na karoserię znak pierwszych chrześcijan - rybę, a jednocześnie nie szanujemy bliźnich - innych użytkowników dróg, jesteśmy egoistami, klniemy, wykonujemy obraźliwe gesty, lekceważymy przepisy ruchu. Takie zachowania to grzech, z którego katolik powinien się spowiadać i zdecydowanie dążyć do poprawy” - stwierdza ks. Midura.

Do wszystkich parafii w Polsce trafiły plakaty związane z obchodzonym dziś Dniem szczególnej modlitwy za kierowców i wszystkich poruszających się po drogach. Prócz tego ks. Midura przygotował specjalny list do użytkowników dróg, w którym w związku ze zbliżającą się beatyfikacją Jana Pawła II zachęca, by nasze poruszanie się po drogach stało się wyrazem hołdu, składanego przez polskich kierowców papieżowi Polakowi, który tak często był w drodze.

Wyrazem wdzięczności kierowców za bezpieczne przejechane kilometry może być pomoc polskim misjonarzom w zakupie środków transportu w ramach akcji MIVA Polska, składając jako podziękowanie 1 grosz za 1 kilometr. Tylko w ubiegłym roku udało się zrealizować 46 projektów, w ramach których zakupiono 38 samochodów, w tym dwa ambulansy i jednego busa. Kupiono także ponad 20 rowerów.

DEON.PL POLECA

W 2010 roku na polskich drogach zginęło 3907 osób. W porównaniu do roku 2004 nastąpił spadek liczby zabitych o ponad 31 proc. (w roku 2004 było to 5714 osób). Najczęściej przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość, stan infrastruktury drogowej i nietrzeźwość kierujących.

Niestety duży udział w zdarzeniach drogowych mają piesi. W roku 2010 odnotowano ponad 11,2 tys. wypadków z udziałem pieszych, co stanowiło 29 proc. ogółu zdarzeń drogowych. Co prawda takich wypadków z udziałem pieszych było o ponad 1,5 tys. mniej niż w roku 2009, to jednak wciąż jest to bardzo duża liczba.

Zdaniem insp. Roberta Zalewskiego z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie w poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego ogromną rolę odgrywa bardzo dobra współpraca z Kościołem. W jego opinii to jeden z elementów, który faktycznie pozwala uświadomić, że nie stosowanie się do zasad bezpieczeństwa to także grzech.

Jednak krajowy duszpasterz kierowców twierdzi, iż popełnianie grzechu przez kierowcę łamiącego przepisy ruchu drogowego jest wciąż za mało uświadamiane. Ks. Midura uważa, że w Kościele w Polsce za mało się mówi o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego przez kierowców. Jego zdaniem od najmłodszych lat, także na katechezie, powinno się przypominać, że łamanie przepisów to grzech. Z zadowoleniem duszpasterz zauważa jednak, że coraz więcej Polaków spowiada się np. z jazdy pod wpływem alkoholu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziś Dzień modlitwy za kierowców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.