Dziś mijają 2 lata od trzęsienia ziemi na Haiti
Brak dróg, infrastruktury, szkół i domów - Haiti w dwa lata po katastrofalnym trzęsieniu ziemi nadal potrzebuje pomocy międzynarodowej. W kraju, gdzie 45 proc. społeczeństwa to analfabeci, jedną z podstawowych form pomocy jest edukacja. Caritas Polska wspiera odbudowę trzech szkół, seminarium oraz 50 domów rolników.
Tuż po trzęsieniu ziemi Caritas zorganizowała zbiórkę w Polsce - dzięki niej oraz akcji sms-owej udało się zgromadzić 13 mln zł. Jako pierwszą doraźną pomoc wysłano transport z 300 specjalistycznymi namiotami, antybiotykami, wodą pitną i wyposażeniem gabinetu ginekologicznego.
Po dwóch latach sytuacja na Haiti nadal jest trudna - odbudowa kraju idzie powoli, ponieważ ceny materiałów budowlanych są wysokie, procedury kupna ziemi skomplikowane i długotrwałe, co wiąże się z ekspertyzami sejsmicznymi dla danego terenu. Brakuje dróg, infrastruktury, panuje korupcja, jest niebezpiecznie ze względu na dużą frustrację wywołaną biedą.
Caritas Polska decydując się na wspieranie długofalowych projektów edukacyjnych, konsultowała się nuncjuszem apostolskim na Haiti. - Wśród 10 mln Haitańczyków 45 proc. to analfabeci - przypomina Marta Titaniec, koordynatorka projektów Caritas Polska na Haiti. - Edukacja to najważniejsza inwestycja w przyszłość tego jednego z najuboższych krajów świata.
Ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska, przypomniał podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Warszawie, że projekty te to szkoła salezjanek dla 2,5 tys. dzieci, ich rodziców a także - w weekendy - młodzieży, która podnosi swoje kwalifikacje zawodowe; szkoła podstawowa dla 600 uczniów oraz szkoła dla dziewcząt, gdzie uczą się zawodu. Caritas wspiera tez odbudowę seminarium duchownego, które uległo całkowitemu zniszczeniu - pod jego gruzami zginęło wielu kleryków oraz kadra profesorska. We współpracy z Caritas Austria, która odbudowuje 500 domów rolników, Caritas Polska finansuje odbudowę 50 domów.
Zdaniem Marty Titaniec, na razie ruszyły 2 z 3 projektów edukacyjnych. Problemem jest nie tylko brak dyspozycyjności ekip budowlanych, ceny materiałów, ale również czas trwania procedur kupna ziemi. Obecnie każdy plac pod budowę na sprzedaż jest sprawdzany pod względem aktywności sejsmicznej. Ziemia w wielu miejscach wymaga tez wzmocnienia, ze względu na zniszczenia po trzęsieniu.
Caritas Polska we współpracy z Caritas szczecińską wysłała do Haiti dwie tury lekarzy dobrej woli, którzy na miejscu leczyli Haitańczyków. Przeprowadzili oni 40 operacji, 150 konsultacji medycznych, wiele zabiegów stomatologicznych.
W dwa lata po kataklizmie dyrektor Caritas Polska oraz koordynatorka projektów udają się na Haiti, by zorientować się w sytuacji. - Nie mamy tam stałego przedstawiciela, współpracujemy z Caritas Austria, którzy mają tam swoje biuro i ludzi, w ten sposób więcej środków możemy przeznaczyć na pomoc - tłumaczy ks. Subocz.
Skomentuj artykuł