Dziś Orszaki Trzech Króli w blisko 30 miastach
Inicjatywie radosnych pochodów patronują biskupi oraz lokalne władze samorządowe, a w organizację angażują się - ponad podziałami - różne środowiska i całe rodziny. Nad całością czuwa Fundacja Orszak Trzech Króli, która dla uczestników tegorocznych marszów przygotowała 65 tys. tekturowych koron i 80 tys. śpiewników.
Na uczestników barwnych orszaków czeka wiele atrakcji, w tym udział żywych zwierząt, na których podążać będą Trzej Królowie. Najciekawiej pod tym względem zapowiada się marsz w Starachowicach - w orszaku wezmą udział zwierzęta ze stacjonującego tam cyrku.
Cała inicjatywa nie ogranicza się do przemarszu ale związana jest z programem edukacyjnym i charytatywnym. Dzięki współpracy z Papieskim Dziełem Misyjnym do szkół trafiają specjalne materiały dotyczące pracy misjonarzy, zaś wolontariusze Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia będą - podobnie jak przed rokiem - zbierać datki na program stypendialny dla uzdolnionej młodzieży z uboższych rodzin.
W tym roku po raz pierwszy orszak Trzech Króli przejdzie m.in. w Katowicach, Płocku, Lublinie, Włocławku, Kłodzku, Śremie, Radomiu, Jarosławiu, Jeleniej Górze, Tarnobrzegu, Bardzie Śląskim, Bielsku-Białej i Zielonej Górze.
Orszak Trzech Króli to religijna, społeczna, wynikająca z inicjatywy rodziców impreza polegająca na przemarszu aktorów przebranych za trzech króli, dwór i wojsko, Świętą Rodzinę, Aniołów, diabłów, Heroda, itp. Scenariusz orszaku nawiązuje do tradycji jasełek i jest oparty na przekazie biblijnym.
Orszaki królewskie są niezwykle barwne - królowie w miarę możliwości jadą na żywych wielbłądach i koniach przy asyście kapeli góralskiej, pasterzy z owcami, a rycerze niosą sztandary i lance. Orszaki reprezentują trzy kontynenty: Europę - kolor czerwony; Azję - kolor zielony; Afrykę - kolor niebieski, a stroje aktorów nawiązują do kolorystyki i stylu odpowiedniego dla tych kontynentów.
Orszak Trzech Króli po raz pierwszy zorganizowano w 2009 r. w Warszawie. Inicjatywa ulicznych jasełek powstała w szkole dla chłopców "Żagle" prowadzonej przez Stowarzyszenie "Sternik" w Warszawie-Międzylesiu. Obecnie organizacją orszaku zajmuje się Fundacja Orszak Trzech Króli. Każdego roku do inicjatywy dołączają kolejne miasta w Polsce. Obecnie jest ich ponad dwadzieścia.
Skomentuj artykuł