Dziś rozpoczynają się 3-dniowe Noce Kościołów

Kilkanaście koncertów, panele dyskusyjne, wykłady polityków: włoskiego parlamentarzysty Rocco Buttiglione i białoruskiego opozycjonisty Aleksandra Milinkiewicza a ponadto jarmark z żywnością klasztorną – tak w skrócie prezentuje się program tegorocznej edycji Nocy Kościołów. Trzydniowa impreza rozpoczyna się dziś we Wrocławiu i obejmie także Świdnicę i Henryków.

W piątek w bazylice garnizonowej św. Elżbiety o godz. 18:00 Mszy św. przewodniczył będzie metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski. Po Mszy wykład pt. „Droga do wolności i demokracji” wygłosi Aleksander Milinkiewicz – białoruski opozycjonista, lider Ruchu Społecznego „O wolność”, wspólny kandydat sił opozycyjnych w wyborach prezydenckich na Białorusi w 2006 r. W tym samym roku otrzymał on Nagrodę Sacharowa, przyznawaną osobom i organizacjom szczególnie zasłużonym w walce na rzecz praw człowieka i wolności. W 2007 został laureatem Nagrody im. Kazimierza Pułaskiego „Rycerz Wolności” za promowanie wolności, sprawiedliwości i demokracji.

Po wykładzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej i Chór Uniwersytetu Wrocławskiego „Gaudium” wykonają oratorium „Stworzenie świata” Josepha Haydna.

Także w piątkową noc w kościele uniwersyteckim Imienia Jezus na pl. Uniwersyteckim odbędzie się panel dyskusyjny pt. „Prawda i kłamstwo o inkwizycji”. Po dyskusji będzie można wysłuchać recitalu skrzypcowego w wykonaniu Krzysztofa Jakowicza – wybitnego polskiego skrzypka, szczególnie cenionego przez Witolda Lutosławskiego, któremu kompozytor powierzył polskie prawykonania wszystkich swoich utworów skrzypcowych.

DEON.PL POLECA

W piątkową noc w kościele św. Józefa w Świdnicy odbędzie się wykład pt. „Chrystianofobia w Europie”. Wygłosi go senator Rocco Buttigione, znany włoski polityk i filozof. Po wykładzie zaplanowano koncert muzyki włoskiej.

Ciekawie zapowiada się także wykład pt. „Prześladowanie chrześcijan w XXI wieku – Kościoły chrześcijańskie w Pakistanie”. O narastającej każdego dnia fali nietolerancji i nienawiści wobec katolików w Pakistanie będzie opowiadał Dolnoślązakom bp Joseph Couttus z Pakistanu. Wykład odbędzie się w wyjątkowej scenerii Ostrowa Tumskiego, w kościele św. Krzyża. Po nim „Cztery Pory Roku” Vivaldiego wykona kwartet smyczkowy „Metropolia”.

Także w piątek, w kościele p.w. św. Macieja, na placu bp. Nankiera, będzie miał miejsce koncert pt.”Wrocław dla dzieci w Indiach”. Koncert poprowadzi bp Moses D. Prakasam z Indii, dzięki któremu w tym kraju powstają sierocińce dla biednych i bezdomnych dzieci. Impreza połączona będzie z licytacją i kwestą na jedną z takich placówek.

W ramach Nocy Kościołów będzie okazja do zwiedzania obiektów sakralnych, m.in. mauzoleum Piastów Śląskich i najstarszego kościoła we Wrocławiu p.w. św. Idziego. Wszyscy zainteresowani będą mogli zwiedzić romańską kryptę Henryka Pobożnego w katedrze Kościoła greckokatolickiego p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Do późnych godzin nocnych trwać będzie adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi św.

„Chcemy pokazać przestrzeń Kościoła w wymiarze nie tylko sakralnym, liturgicznym, ale również dotykając tematów, z którymi spotykają się na co dzień katolicy, chrześcijanie, a więc spraw społecznych, ekonomicznych, świata kultury i sztuki" - powiedział KAI dyrektor organizacyjny Nocy Kościołów 2010 ks. Cezary Chwilczyński.

Ubiegłoroczna, pierwsza edycja cieszyła się ogromnym powodzeniem. W wykładach,dyskusjach, koncertach i nocnym zwiedzaniu kościołów wzięło udział około 35 tys. osób.

W tym roku po raz pierwszy imprezy związane z Nocami Kościołów zagoszczą w Świdnicy i w Henrykowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziś rozpoczynają się 3-dniowe Noce Kościołów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.