Dziś wspomnienie patrona internautów
Dziś obchodzimy wspomnienie świętego, który był autorem pierwszej encyklopedii i został patronem internautów. Biskup Sewilli, wybitny naukowiec i autor niezliczonych dzieł to tylko niektóre z atrybutów św. Izydora.
Św. Izydor urodził się około 554 r. w rodzinie pochodzącej z Kartageny. Wychował się i kształcił u boku swego starszego brata, Leandra, który był biskupem Sewilli. Żył w czasach, gdy ziemie dzisiejszej Hiszpanii rozdarte były walkami domowymi i nękane napadami z zewnątrz.
Po śmierci brata, Izydor został biskupem i oddał się temu zadaniu przez niemal 40 lat. Większą część tego czasu poświęcił dziełu reorganizacji Kościoła hiszpańskiego. Gdy 4 kwietnia 636 r. Izydor otoczony klerem swej diecezji umierał, dzieło zjednoczenia państwa i organizacji kościelnej było na ukończeniu.
Pozostawił po sobie bogatą spuściznę literacką. Jest autorem m.in. Etymologiarum sive Originum - pierwszej próby naukowej encyklopedii. Dla dobra Kościoła i całej cywilizacji, Izydor pragnął zabezpieczyć mądrość wiedzy z przeszłości, dokonując syntezy wiary chrześcijańskiej i bogactwa rzymskiej tradycji. Zachęcał do badań w zakresie prawa, medycyny, języków obcych i filozofii. Pisywał także epigramy - krótkie, aforystyczne utwory poetyckie. Jest często uznawany za autora jednych z najpiękniejszych kazań.
Nie ograniczał się tylko do pracy naukowej i administracyjnej. Jak mówił: "Tak jak musimy kochać Boga przez kontemplację, tak też musimy kochać naszych sąsiadów przez działanie. Nie da się żyć bez obecności i doświadczania obu tych perspektyw". Dlatego też, zwłaszcza w ostatnich miesiącach swego intensywnego życia, poświęcał się pracy na rzecz ubogich, którzy przybywali do biskupa z Sewilli.
"Rozległa i bogata kultura Izydora pozwalała mu nieustannie zestawiać nowość chrześcijaństwa z klasyczną spuścizną grecko-rzymską, choć wydaje się, że posiadał nie tyle cenny dar syntezy, co dar collatio, czyli gromadzenia, przejawiający się w nadzwyczajnej erudycji, nie zawsze uporządkowanej, jak można by pragnąć. Godne podziwu jest w każdym razie jego dążenie do tego, by nie pominąć nawet ułamka dorobku ludzkiego doświadczenia w dziejach jego ojczyzny i całego świata. Izydor nie chciał utracić niczego ze zdobyczy człowieka w dawnych epokach, czy to pogańskich, czy też żydowskich lub chrześcijańskich" - mówił o nim papież Benedykt XVI podczas katechezy w sierpniu 2008 roku.
Św. Izydor z Sewilli [KATECHEZA] >>
Jego nieprzecięty dorobek stał się powodem, dla którego w 1997 roku Papieska Rada do Spraw Środków Społecznego Przekazu ustanowiła św. Izydora z Sewilli patronem Internetu, internautów, informatyków i programistów.
W ikonografii św. Izydor przedstawiany jest jako stary biskup, u stóp którego znajduje się księga. Niekiedy przedstawiany jest z piórem w ręku oraz z księgą Codex etimologiarum, z ulem lub pszczołami (co symbolizuje jego mądrość).
Modlitwa Internauty
Wszechmocny i wieczny Boże,
Który stworzyłeś nas na Twoje podobieństwo
i poleciłeś nam szukać, przede wszystkim, tego co dobre, prawdziwe i piękne,
szczególnie w Boskiej Osobie Twego Jednorodzonego Syna,
Pana naszego Jezusa Chrystusa,
pomóż nam, błagamy Ciebie,
przez wstawiennictwo św. Izydora, biskupa i doktora,
abyśmy podczas naszych wędrówek w Internecie
kierowali nasze ręce i oczy tylko na to, co podoba się Tobie
i traktowali z miłością i cierpliwością
wszystkie te osoby, które spotkamy
przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Święty Izydorze, módl się za nami!
Skomentuj artykuł