Dziś wspomnienie patrona internautów

Dziś wspomnienie patrona internautów
(fot. Bartolomé Esteban Murillo [Public domain], via Wikimedia Commons / shutterstock.com)
CNA / DEON.pl / kk

Dziś obchodzimy wspomnienie świętego, który był autorem pierwszej encyklopedii i został patronem internautów. Biskup Sewilli, wybitny naukowiec i autor niezliczonych dzieł to tylko niektóre z atrybutów św. Izydora.

Św. Izydor urodził się około 554 r. w rodzinie pochodzącej z Kartageny. Wychował się i kształcił u boku swego starszego brata, Leandra, który był biskupem Sewilli. Żył w czasach, gdy ziemie dzisiejszej Hiszpanii rozdarte były walkami domowymi i nękane napadami z zewnątrz.

DEON.PL POLECA
Po śmierci brata, Izydor został biskupem i oddał się temu zadaniu przez niemal 40 lat. Większą część tego czasu poświęcił dziełu reorganizacji Kościoła hiszpańskiego. Gdy 4 kwietnia 636 r. Izydor otoczony klerem swej diecezji umierał, dzieło zjednoczenia państwa i organizacji kościelnej było na ukończeniu.

Pozostawił po sobie bogatą spuściznę literacką. Jest autorem m.in. Etymologiarum sive Originum - pierwszej próby naukowej encyklopedii. Dla dobra Kościoła i całej cywilizacji, Izydor pragnął zabezpieczyć mądrość wiedzy z przeszłości, dokonując syntezy wiary chrześcijańskiej i bogactwa rzymskiej tradycji. Zachęcał do badań w zakresie prawa, medycyny, języków obcych i filozofii. Pisywał także epigramy - krótkie, aforystyczne utwory poetyckie. Jest często uznawany za autora jednych z najpiękniejszych kazań.

Nie ograniczał się tylko do pracy naukowej i administracyjnej. Jak mówił: "Tak jak musimy kochać Boga przez kontemplację, tak też musimy kochać naszych sąsiadów przez działanie. Nie da się żyć bez obecności i doświadczania obu tych perspektyw". Dlatego też, zwłaszcza w ostatnich miesiącach swego intensywnego życia, poświęcał się pracy na rzecz ubogich, którzy przybywali do biskupa z Sewilli.

"Rozległa i bogata kultura Izydora pozwalała mu nieustannie zestawiać nowość chrześcijaństwa z klasyczną spuścizną grecko-rzymską, choć wydaje się, że posiadał nie tyle cenny dar syntezy, co dar collatio, czyli gromadzenia, przejawiający się w nadzwyczajnej erudycji, nie zawsze uporządkowanej, jak można by pragnąć. Godne podziwu jest w każdym razie jego dążenie do tego, by nie pominąć nawet ułamka dorobku ludzkiego doświadczenia w dziejach jego ojczyzny i całego świata. Izydor nie chciał utracić niczego ze zdobyczy człowieka w dawnych epokach, czy to pogańskich, czy też żydowskich lub chrześcijańskich" - mówił o nim papież Benedykt XVI podczas katechezy w sierpniu 2008 roku.

Św. Izydor z Sewilli [KATECHEZA] >>

Jego nieprzecięty dorobek stał się powodem, dla którego w 1997 roku Papieska Rada do Spraw Środków Społecznego Przekazu ustanowiła św. Izydora z Sewilli patronem Internetu, internautów, informatyków i programistów.

W ikonografii św. Izydor przedstawiany jest jako stary biskup, u stóp którego znajduje się księga. Niekiedy przedstawiany jest z piórem w ręku oraz z księgą Codex etimologiarum, z ulem lub pszczołami (co symbolizuje jego mądrość).

Modlitwa Internauty

Wszechmocny i wieczny Boże,

Który stworzyłeś nas na Twoje podobieństwo

i poleciłeś nam szukać, przede wszystkim, tego co dobre, prawdziwe i piękne,

szczególnie w Boskiej Osobie Twego Jednorodzonego Syna,

Pana naszego Jezusa Chrystusa,

pomóż nam, błagamy Ciebie,

przez wstawiennictwo św. Izydora, biskupa i doktora,

abyśmy podczas naszych wędrówek w Internecie

kierowali nasze ręce i oczy tylko na to, co podoba się Tobie

i traktowali z miłością i cierpliwością

wszystkie te osoby, które spotkamy

przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Święty Izydorze, módl się za nami!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziś wspomnienie patrona internautów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.