Egipt: naród walczy z terrorystami
Naród egipski, chrześcijanie i muzułmanie, walczy z "uzbrojonymi terrorystami", którzy chcą spalić kościoły, klasztory i budynki publiczne, jak choćby nową bibliotekę w Aleksandrii. Podkreślił to sekretarz generalny Ekumenicznej Rady Kościołów w Egipcie, o. Beshouy Helmy, w opublikowanym 18 sierpnia liście skierowanym do zwierzchników Kościołów na całym świecie. O. Helmy zwrócił uwagę na wartość antycznych Kościołów i klasztorów Egiptu dla wszystkich chrześcijan i "ludzi dobrej woli" na całym świecie.
Rada zaapelowała do rządu Egiptu oraz do wojska o ochronę mieszkańców o obronę jedności kraju. "Wojsko i policja są po stronie narodu w jego walce z systematycznym terroryzmem" - stwierdza list otwarty.
Przedstawiciele Ekumenicznej Rady Kościołów Egiptu sporządzili listę 49 kościołów i obiektów chrześcijańskich w kraju, atakowanych lub spalonych w okresie między 14 i 17 sierpnia. Listę opublikowała dziś katolicka agencja AsiaNews. Wynika z niej, że islamiści zaatakowali lub zburzyli 30 prawosławnych kościołów koptyjskich, 14 świątyń i klasztorów katolickich oraz pięć ewangelickich. Ponadto na liście znalazły się biura Towarzystwa Biblijnego w Asjut i Fajum oraz liczne sklepy i mieszkania chrześcijan, zwłaszcza w miastach Al-Minja i Luksor w Górnym Egipcie.
Tymczasem minister obrony Abdel Fattah al-Sisi zarządził odbudowę wszystkich zniszczonych kościołów i remonty uszkodzonych. Pracami będą kierowali wyznaczeni przez wojsko inżynierowie i architekci.
Szczególne oburzenie Kościołów w Egipcie wywołał fakt, że w prowincji Al-Minja - według źródeł tamtejszej eparchii koptyjskoprawosławnej - 16 sierpnia fanatycy islamscy nie tylko zniszczyli 17 kościołów i obiektów chrześcijańskich, lecz zajęli trzy kolejne kościoły chrześcijańskie i natychmiast przekształcili je w meczety, w których odprawili piątkowe modlitwy. We wspólnym oświadczeniu duchowni różnych wyznań chrześcijańskich ostro potępili takie działania islamistów.
Ze względu na bezpieczeństwo w wielu kościołach Egiptu nie odprawiano w piątek nabożeństw. Zazwyczaj najwięcej wiernych przychodzi do kościołów na nabożeństwa w piątki, kiedy przypada islamski dzień wolny. Wstrzymane też zostały specjalne uroczystości religijne związane z "postem maryjnym". Poprzez "post maryjny" w dniach 7-21 sierpnia, chrześcijanie koptyjscy przygotowują się do święta Zaśnięcia Maryi (wzięcia Maryi do nieba), obchodzonego według ich kalendarza 22 sierpnia. W czasie "maryjnego postu" odbywają się w Egipcie rokrocznie liczne pielgrzymki do miejsc maryjnych. W tych pielgrzymkach uczestniczy nawet milion osób, również liczni muzułmanie.
Ataki na kościoły i własności koptyjskie potępił uniwersytet al-Azhar w Kairze - najważniejsza islamska instancja religijna w Egipcie. "Każdy, kto napada na kościoły lub je podpala, jest terrorystą i musi zostać natychmiast schwytany przez policję i osądzony" - stwierdził Mahmoud Azab, doradca ds. międzyreligijnych wielkiego szejka al-Azhar.
Skomentuj artykuł