Ekologiczne inicjatywy Kościoła na świecie

Radio Watykańskie

Wakacje sprzyjają nie tylko remontom i konserwacji budynków kościelnych, ale też umożliwiają przeprowadzenie inwestycji ekologicznych.

Bawarscy benedyktyni misjonarze z Sankt Ottilien rozpoczęli budowę własnej biogazowni, która uniezależni ich od dotychczasowych dostawców prądu. Skala przedsięwzięcia jest duża. Mnisi zamierzają produkować prąd dla przyklasztornej szkoły, domu pielgrzyma oraz na potrzeby własnego klasztoru, drukarni i farmy krów. Energii z benedyktyńskiej biogazowni wystarczy też dla lokalnej społeczności. Niemieccy zakonnicy przewidują, że inwestycja przyniesie oszczędności rzędu 60 tys. euro rocznie. Kolejne kwoty uzyskają z handlu nadwyżkami energetycznymi.

Z kolei jedna z brytyjskich firm ekologicznych sugeruje angielskim kościołom montaż instalacji solarnych na dachach dużych nieruchomości. Szacuje ona, że panele słoneczne przyniosą rocznie ponad 34 mln funtów oszczędności. Nie bez znaczenia jest fakt, że znaczne sumy wyłożone na zakup paneli zwrócą się potem w kosztach ogrzewania zimowego. Dla wielu parafii jest to największy z wydatków, jakie ponoszą w ciągu roku.

Dachy wielu olbrzymich budynków kościelnych pomierzył koncern British Gas. Zbadał on, że panele zainstalowane na nich mogłyby generować poważne oszczędności. Kościół może się też stać przykładem rozwiązań ekologicznych i produkcji zielonej energii. Duchowni pytani o ekologiczne perspektywy przypominają jednak, że liczne budynki kościelne to perły architektury i zabytki dziedzictwa narodowego. Wiele z nich ma nadzór konserwatorski, który nigdy nie zezwoli na montaż tego typu instalacji szpecących cenne budowle. Pozostają jednak tysiące budynków związanych z Kościołem, na których bez trudu można montować panele słoneczne.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ekologiczne inicjatywy Kościoła na świecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.