Ekstremalna Droga Krzyżowa

(fot. Friar's Balsam / Foter / CC BY)
KAI / ptt

Już 44 miasta w Polsce obejmie tegoroczna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej (EDK), inicjatywy znanego duszpasterza i społecznika ks. Jacka Stryczka.

Idea akcji to osobiste przeżycie misterium Drogi Krzyżowej w czasie nocnego marszu i spotkanie z Bogiem podczas medytacji. Ponad 30-kilometrową trasę można przejść pojedynczo lub w grupie. W ubiegłym roku najtrudniejsza trasa przebiegała szlakami górskimi, miała długość 45 km i wyruszała z Bielska-Białej.

"Ekstremalna Droga Krzyżowa nie jest pielgrzymką. (...) Celem jest samodzielne przejście Drogą Krzyżową z medytacją" - wyjaśniają organizatorzy. Ma to być także próba wyjścia z "bezpiecznych ławek w kościele", aby zmierzyć się z ryzykiem. Indywidualna walka z własnymi słabościami i zmęczeniem ma prowadzić do umocnienia w wierze i zbliżenia do Boga.

DEON.PL POLECA

Podczas drogi obowiązuje milczenie, z wyjątkiem wspólnego odczytywania rozważań i modlitwy przy stacjach. Organizatorzy zapewniają treść rozważań, opisy trasy i mapę. Każdy uczestnik powinien przygotować się na zmienne warunki pogodowe i terenowe, zabrać ze sobą prowiant oraz zaplanować powrót. Powinno się jednak pamiętać, że wszystkie zabrane rzeczy trzeba nieść samodzielnie.

EDK składa się z czterech kroków: wyzwania, drogi, zmagania oraz spotkania. Wyzwanie pojawia się w momencie poznania idei EDK - jego podjęcie prowadzi do drogi, czyli wyruszenia w nocną wędrówkę w milczeniu z modlitwą i z wewnętrznymi rozważaniami. Trzeci krok to zmaganie, które pojawia się, gdy zaczyna brakować sił i trzeba przezwyciężyć swoje słabości. Zwieńczeniem walki jest spotkanie z Bogiem.

Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się po raz pierwszy w 2009 roku w Krakowie. Idea narodziła się w trakcie spotkań Męskiej Strony Rzeczywistości. Jej twórcą jest ksiądz Jacek Wiosna Stryczek, Prezes Stowarzyszenia Wiosna, inspirator akcji Szlachetna Paczka, duszpasterz studentów, wolontariuszy i ludzi biznesu w Krakowie.

Wyznaczane na EDK trasy są zróżnicowane pod względem długości i trudności, często prowadzą przez bagna, dzikie lasy czy góry. Z powodu zmęczenia nie wszystkim uczestnikom udaje się ukończyć drogę. W ubiegłym roku najtrudniejsza trasa przebiegała szlakami górskimi, miała długość 45 km i wyruszała z Bielska-Białej. EDK obywa się również poza granicami Polski - w poprzednich edycjach miała miejsce m.in. w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i na wyspie Spitsbergen.

Informacje o zgłoszeniach i szczegółowe opisy tras dostępne są na www.edk.org.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ekstremalna Droga Krzyżowa
Komentarze (1)
T
tomi04
26 lutego 2015, 19:06
Jakos mi sie to nie podoba. Wydaje mi sie ze jest wielu lepszych formatorow niz ks Stryczek. Chyba ze to ma byc formacja medialna.