Ekstremalna Droga Krzyżowa

Ekstremalna Droga Krzyżowa
(fot. Friar's Balsam / Foter / CC BY)
KAI / ptt

Już 44 miasta w Polsce obejmie tegoroczna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej (EDK), inicjatywy znanego duszpasterza i społecznika ks. Jacka Stryczka.

Idea akcji to osobiste przeżycie misterium Drogi Krzyżowej w czasie nocnego marszu i spotkanie z Bogiem podczas medytacji. Ponad 30-kilometrową trasę można przejść pojedynczo lub w grupie. W ubiegłym roku najtrudniejsza trasa przebiegała szlakami górskimi, miała długość 45 km i wyruszała z Bielska-Białej.

DEON.PL POLECA

"Ekstremalna Droga Krzyżowa nie jest pielgrzymką. (...) Celem jest samodzielne przejście Drogą Krzyżową z medytacją" - wyjaśniają organizatorzy. Ma to być także próba wyjścia z "bezpiecznych ławek w kościele", aby zmierzyć się z ryzykiem. Indywidualna walka z własnymi słabościami i zmęczeniem ma prowadzić do umocnienia w wierze i zbliżenia do Boga.

Podczas drogi obowiązuje milczenie, z wyjątkiem wspólnego odczytywania rozważań i modlitwy przy stacjach. Organizatorzy zapewniają treść rozważań, opisy trasy i mapę. Każdy uczestnik powinien przygotować się na zmienne warunki pogodowe i terenowe, zabrać ze sobą prowiant oraz zaplanować powrót. Powinno się jednak pamiętać, że wszystkie zabrane rzeczy trzeba nieść samodzielnie.

EDK składa się z czterech kroków: wyzwania, drogi, zmagania oraz spotkania. Wyzwanie pojawia się w momencie poznania idei EDK - jego podjęcie prowadzi do drogi, czyli wyruszenia w nocną wędrówkę w milczeniu z modlitwą i z wewnętrznymi rozważaniami. Trzeci krok to zmaganie, które pojawia się, gdy zaczyna brakować sił i trzeba przezwyciężyć swoje słabości. Zwieńczeniem walki jest spotkanie z Bogiem.

Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się po raz pierwszy w 2009 roku w Krakowie. Idea narodziła się w trakcie spotkań Męskiej Strony Rzeczywistości. Jej twórcą jest ksiądz Jacek Wiosna Stryczek, Prezes Stowarzyszenia Wiosna, inspirator akcji Szlachetna Paczka, duszpasterz studentów, wolontariuszy i ludzi biznesu w Krakowie.

Wyznaczane na EDK trasy są zróżnicowane pod względem długości i trudności, często prowadzą przez bagna, dzikie lasy czy góry. Z powodu zmęczenia nie wszystkim uczestnikom udaje się ukończyć drogę. W ubiegłym roku najtrudniejsza trasa przebiegała szlakami górskimi, miała długość 45 km i wyruszała z Bielska-Białej. EDK obywa się również poza granicami Polski - w poprzednich edycjach miała miejsce m.in. w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i na wyspie Spitsbergen.

Informacje o zgłoszeniach i szczegółowe opisy tras dostępne są na www.edk.org.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ekstremalna Droga Krzyżowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.