Ekstremiści powstrzymują irakijskich chrześcijan przed powrotem do domów

Ekstremiści powstrzymują irakijskich chrześcijan przed powrotem do domów
(fot. Lena Ha / shutterstock.com)
Aleteia.org / ms / kk

Arcybiskup syrysjko ortodoksyjny Mar Nikodemus Daoud Sharaf udzielił wywiadu, w którym opowiada o niedoli chrześcijan w północnym Iraku.

Sharaf nakreślił sytuację około 20 rodzin, które powróciły do Mosulu. Jednak ich powrót nie oznacza, że rodziny te żyją w bezpiecznej i stabilnej sytuacji. Zaapelował o pomoc do państwowych i międzynarodowych władz, by nie miała miejsca ponowna inwazja sił ISIS na chrześcijan, która miała miejsce w 2014 roku, nie powróciła.

Podał także dane liczbowe dotyczące rodzin powracających do innych miast. Są one zdecydowanie większe niż rodziny w Mosulu. Podkreśla jednak, że wszystkie dane są szacunkowe ponieważ sytuacja w miastach ciągle się zmienia i ewoluuje.

Duchowni po wyzwoleniu Mosulu: chrześcijanie są ostrożni >>

Zapytany o wyzwania jakie czekają na chrześcijan w zagrożonych rejonach odpowiedział, że twierdzi się, że powinni opuścić zamieszkiwane przez nich miasta, bo to oni są zagrożeniem. W Bartelli szyici kończą budowę kompleksu mieszkalnego, do którego zamierzają przenieść ludzi z zewnątrz. Sharaf jest negatywnie nastawiony do tego typu działań i twierdzi, że spowoduje to zmiany w demografii regionu.

Odnosząc się do Bartelli zauważa, że powstawanie tam kolejnych sklepów prowadzonych przez islamistów jest niebezpieczne. Nie wie jakie motywy kryją się za takim działaniem w rejonie zamieszkiwanym tradycyjnie przez chrześcijan.

Tak cieszyli się iraccy chrześcijanie, gdy wyzwolono ich miasto >>

Arcybiskupowi syriacko-ortodoksyjnemu towarzyszą także obawy, że z czasem chrześcijanie opuszczą Irak, a przez to kraj utraci siłę angażującą w braterstwo i pokojową koegzystencje. Właśnie to starali się zawsze wnosić swą obecnością chrześcijanie w Iraku.

Hierarcha wzywa do ochrony ludzi i miast, czyli respektowania podstawowych praw człowieka. Zwraca się do rządu o zapewnienie ochrony w niechrześcijańskich regionach. Jednocześnie kieruje swoje prośby do chrześcijan, których postawa jest wzorem pokojowego współżycia, a także do zachodnich rządów by pomogły ze względu na dobro ludzkości, a nie dla celów materialnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Ekstremiści powstrzymują irakijskich chrześcijan przed powrotem do domów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.