Ekumeniczna pielgrzymka do Ostrej Bramy

Radio Watykańskie / ks. Jan Wierzbicki

Z Białegostoku przez Grodno do Wilna wiedzie trasa 18. Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymki. Jej hasłem są słowa: „Bądźmy świadkami Miłości, jak Maryja Matka Miłosierdzia”.

Do sanktuarium maryjnego w Ostrej Bramie wyruszyło sprzed białostockiej katedry prawie 250 osób. Podobnie jak wiek pielgrzymów, tak i różne są intencje: „Dziewięć dni to jest prawie 300 km. Idę pierwszy raz, myślę, że zawsze można siebie sprawdzić” – mówi jeden z pielgrzymów. Kolejny dodaje, że wyrusza na szlak pierwszy raz, ponieważ pielgrzymka wiedzie przez Białoruś: „Tam mieszkała moja babcia. Tam się urodziła moja mama. Chcę zobaczyć ziemie, które kiedyś należały do nas”. Niektórzy idą, by dziękować za otrzymane łaski, inni traktują pielgrzymkę jako czas zadumy nad swoim życiem.

Prawie 300 km w dziewięć dni mają do pokonania uczestnicy tegorocznej Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymki. W Grodnie dołączą do nich pielgrzymi z Białorusi. Dwa etapy pielgrzymki prowadzą przez Polskę, cztery dni pielgrzymi idą przez Białoruś i trzy dni przez Litwę. Najkrótszy etap pielgrzymki wynosi 21 km i obejmuje trasę z Kuźnicy Białostockiej do Grodna; najdłuższy – 44 km – pokonają pielgrzymi na Białorusi, z Nowego Dworu do Radunia. Tradycją lat ubiegłych, pątnicy nawiedzą wszystkie kościoły i cerkwie znajdujące się na szlaku ich pielgrzymowania. Przed wizerunkiem Matki Miłosierdzia pielgrzymi pokłonią się 25 sierpnia.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ekumeniczna pielgrzymka do Ostrej Bramy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.