Locarno: Ekumeniczna nagroda filmowa

Locarno: Ekumeniczna nagroda filmowa
Rumuński reżyser Marian Crişan otrzymał Nagrodę Ekumeniczną na zakończonym 16 sierpnia 63. Festiwalu Filmowym w szwajcarskim Locarno. (fot. EPA/JEAN-CHRISTOPHE)
KAI / psd

Film „Jutro” rumuńskiego reżysera Mariana Crişana otrzymał Nagrodę Ekumeniczną na zakończonym 16 sierpnia 63. Festiwalu Filmowym w szwajcarskim Locarno. Jest to jedna z najbardziej prestiżowych imprez filmowych na świecie. Dzieło Crişana z czułym humorem opisuje porozumienie ponad granicami, uzasadniło swój werdykt jury ekumeniczne.

Akcja filmu rozgrywa się w supermarkecie na granicy rumuńsko-węgierskiej. Pewnego dnia dozorca odnajduje tam Turka, który nielegalnie chce przedostać się do Niemiec. Z biegiem czasu obaj odkrywają w sobie coraz więcej wspólnego, mimo różnic językowych i kulturowych.

Ekumeniczną Nagrodę Filmową w wysokości 20 tys. franków szwajcarskich (ok. 15 tys. euro) przyznają Kościoły reformowane i katolicki. Otrzymują ją od 1973 roku twórcy filmowi, którym z talentem artystycznym udało się „uwrażliwić widza na wartości ludzkie i społeczne”.

Sześcioosobowemu jury przewodniczyła w tym roku Angelika Obert, pełnomocnik ds. filmu w Kościele Ewangelickim Berlina-Brandenburgii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Locarno: Ekumeniczna nagroda filmowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.