Ekumeniczny pochówek dzieci zmarłych przed urodzeniem

Ekumeniczny pochówek dzieci zmarłych przed urodzeniem
fot. Depositphotos
3 miesiące temu
KAI / pk

W Dzień Dziecka Utraconego na cmentarzu komunalnym w Bielsku-Białej Kamienicy odbył się wspólny pochówek dzieci zmarłych przed urodzeniem. Podczas uroczystości pochowano 8 urn z prochami 384 dzieci nienarodzonych, które przekazały w ciągu ostatniego roku dwa bielskie szpitale. W kościele pw. św. Małgorzaty nad urnami modlili się kapłani, duchowni dwóch innych Kościołów chrześcijańskich oraz rodzice i bliscy żegnanych i chowanych w grobie dzieci.

Ceremonię złożenia szczątków w Grobie Dzieci Nienarodzonych i poprzedziła Mszy św. w intencji rodzin zmarłych dzieci. Przewodniczył jej proboszcz kamienickiej parafii pw. św. Małgorzaty ks. Marek Droździk, który wspólnie z duszpasterzem rodzin w diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr. Tomaszem Gorczyńskim, kapelanem szpitala miejskiego w Bielsku-Białej ks. Szczepanem Kobielusem, ks. Karolem Długoszem z parafii luterańskiej w Bielsku-Białej oraz ks. dr. Jerzym Bajorkiem z bielskiej parafii św. Anny Kościoła polskokatolickiego poprowadzili po Eucharystii kondukt pogrzebowy. Uczestnicy odmówili w drodze Różaniec.

Obok pochowanych prochów około dwóch tysiąca nienarodzonych spoczęły kolejne urny ze skremowanymi doczesnymi szczątkami dzieci zmarłych przed urodzeniem.

W kazaniu ks. Gorczyński przypomniał, że Chrystus zanurzył się w naszej śmierci, aby człowiek mógł żyć na wieki. „Nie ma łatwych odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. Nie ma łatwych pocieszeń w najtrudniejszych chwilach życia. Bóg zna zranioną ludzką miłość, tak bardzo niekiedy podobną do Jego Boskiej zranionej miłości. Dlatego daje nam w odpowiedzi samego siebie. Wierzymy, że razem z tą obecnością Bóg daje też w jakiś sposób dostęp do tych, których tak bardzo umiłował, do tych, którzy od nas odeszli, a jak ufamy trwają w Jego obecności” – podkreślił kaznodzieja.

Ks. Kobielusz przed liturgią poprowadził Koronkę do Bożego Miłosierdzia przed Najświętszym Sakramentem. Duchowni modlili się słowami psalmów.

Urny z prochami zmarłych przed urodzeniem dzieci spoczęły we wspólnym Grobie Dzieci Nienarodzonych na największym bielskim cmentarzu. Grobowiec ten, z nagrobkiem autorstwa bielskiego artysty Jacka Grabowskiego, ukazującym grające anioły, powstał w 2008 roku. Na nagrobnej płycie widnieje napis: „Były w naszych marzeniach i tam pozostaną”. Odwiedzający ten grób ludzie zostawiają obok zniczy figurki aniołków i zabawki.

Wspólny pochówek dzieci odbywa się na kamienickim cmentarzu raz w roku i modlitwa ta stała się już tradycją.

Według statystyk medycznych, w Polsce rocznie w wyniku poronień umiera około 40 tysięcy dzieci. Martwych urodzeń odnotowuje się co roku około 10 tysięcy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Franz Jalics SJ
31,43 zł
44,90 zł

To właśnie uważność ostatecznie prowadzi do Boga. Kontemplacja jest oglądaniem. W życiu wiecznym nie będziemy o Bogu rozmyślać, ale Go oglądać. Nie będziemy także zajmować się Bogiem w zewnętrznej aktywności, tylko oglądać Go i miłować....

Skomentuj artykuł

Ekumeniczny pochówek dzieci zmarłych przed urodzeniem
Komentarze (1)
CX
~czloax x
16 października 2020, 00:02
Mam nadzieję, że ci mali ludzie zostają przygarnięci przez dobrego Boga.

Skomentuj artykuł

Ekumeniczny pochówek dzieci zmarłych przed urodzeniem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.