Elżbieta II: Religia to element tożsamości

Królowa Elżbieta II wita papieża Benedykta XVI (fot. EPA/STR)
KAI / drr

- Religia była zawsze znaczącym elementem narodowej tożsamości - powiedziała królowa Elżbieta II podczas oficjalnej ceremonii powitania Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii. Podczas uroczystości odbywającej się w Pałacu Holyroodhouse w Edynburgu, będącym oficjalną siedzibą królewską w Szkocji, brytyjska monarchini wyraziła radość, że papieska wizyta daje okazję do pogłębienia relacji pomiędzy Kościołem katolickim a Kościołem anglikańskim i Kościołem szkockim.

Przemawiając podczas ceremonii powitania Elżbieta II zwróciła uwagę, że Stolica Apostolska wciąż odgrywa znaczącą rolę w społeczności międzynarodowej, we wspieraniu pokoju i rozwiązywaniu społecznych problemów, jak ubóstwo i zmiany klimatu.

Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe księcia Filipa [TRANSMISJA NA ŻYWO]

- Obecność Waszej Świątobliwości przypomina nam o naszym wspólnym chrześcijańskim dziedzictwie oraz wkładzie chrześcijaństwa w zachowanie pokoju na świecie i ekonomicznym rozwoju biedniejszych krajów świata - mówiła brytyjska królowa. Dodała: - Zdajemy sobie sprawę z wyjątkowego wkładu Kościoła katolickiego, szczególnie jeśli chodzi o posługę najuboższym i najsłabszym członkom społeczeństwa. Królowa wymieniła przy tym troskę o bezdomnych oraz edukację.

Elżbieta II podkreśliła, że religia zawsze była znaczącym elementem narodowej tożsamości. - Sprawia to, że relacje pomiędzy poszczególnymi wyznaniami są fundamentem w koniecznej współpracy z i pomiędzy państwami - stwierdziła. Jak zauważyła królowa kwestia pojednania była centralnym punktem nauczania kard. Johna Henry’ego Newmana, którego beatyfikacja odbędzie się w niedzielę. - Jego wkład w zrozumienie chrześcijaństwa wciąż ma wpływ na wiele osób - powiedziała monarchini.

Zwracając się bezpośrednio do Benedykta XVI Elżbieta II powiedziała: - Cieszę się, że wizyta Waszej Świątobliwości daje okazję do pogłębienia relacji pomiędzy Kościołem katolickim oraz Kościołem anglikańskim i Kościołem szkockim. Kiedyś powiedział Wasza Świątobliwość, że religia nigdy nie może się stać nośnikiem nienawiści, że przemoc dokonywana w imię Boga nie jest usprawiedliwiona. Dzisiaj, w tym kraju, stajemy zjednoczeni wobec tego przekonania. Wolność wyznawania wiary jest sercem naszego tolerancyjnego i demokratycznego społeczeństwa.

- W imieniu umiłowanego narodu Brytyjskiego życzę owocnej i niezapomnianej wizyty - zakończyła powitalne przemówienie Elżbieta II.

Oficjalna ceremonia powitania przed siedzibą królowej w Holyroodhouse w Edynburgu rozpoczęła się od odegrania hymnów: Wielkiej Brytanii i Stolicy Apostolskiej. Następnie Elżbieta II poprowadziła Benedykta XVI do pałacu, gdzie odbyła się krótka, prywatna rozmowa z udziałem księcia Edynburga Filipa, małżonka królowej.

Ojciec Święty obdarował królową Elżbietę II kopią Ewangelii rozdartej podczas bitwy pomiędzy katolikami a protestantami. Jej jedna część znajduje się w bibliotece Alba Iulia w Rumunii, zaś druga w Bibliotece Watykańskiej. Tzw. Ewangelia Lorch’a, napisana przed 1200 laty, jest bogato ilustrowana i zdobiona złotymi literami. Przechowywana była w Opactwie Lorch w Niemczech, ale podczas wojny trzydziestoletniej w 1662 r. została rozdarta na dwie części.

W międzyczasie ulicami Edynburga przeszła okolicznościowa parada, z udziałem formacji wojskowych, uczniów szkockich szkół czy orkiestr dętych. Oglądały ją, wcześniej pozdrawiając papieża podczas jego przejazdu ulicami miasta, tysiące osób. Szczególnie wielu ludzi zebrało się przed pałacem Holyroodhouse.

Po ceremonii powitania odbyło się spotkania z członkami rodziny królewskiej w ogrodach pałacu Holyroodhouse. Uczestniczyli w nim również przedstawiciele świata polityki oraz niektórzy przywódcy religijni, wśród nich anglikański arcybiskup Rowan Williams.

Następnie Elżbieta II osobiście odprowadziła Benedykta XVI do papamobile, którym papież wyruszył ulicami Edynburga do pałacu arcybiskupiego, gdzie zje obiad w towarzystwie szkockich biskupów. Na ramiona papieża nałożono szal w szkocką kratę zwany tartanem klanowym. W centrum miasta papieża witało tysiące osób witało go okrzykami i machając chorągiewkami.

Królowa Elżbieta II ma 84 lata. Na brytyjski tron wstąpiła w lutym 1952 r. po śmierci swego ojca, króla Jerzego VI. Jej koronacja odbyła się 2 czerwca 1953 r. W Wielkiej Brytanii królowa jest jednocześnie Głową Kościoła anglikańskiego (Church of England). Przynależność do tej wspólnoty deklaruje ponad 31 mln obywateli Zjednoczonego Królestwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Elżbieta II: Religia to element tożsamości
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.