Episkopat Brazylii przeciwny wspieraniu upolitycznionych mediów katolickich

Episkopat Brazylii przeciwny wspieraniu upolitycznionych mediów katolickich
Fot. Jonathan Velasquez / Unsplash
KAI / pk

Brazylijscy biskupi zareagowali na zapowiedź prezydenta Jaira Bolsonaro, który ogłosił chęć finansowego wsparcia dla niektórych mediów katolickich. "Media, do których prezydent przemawiał to instytucje, które nie reprezentują całego Kościoła katolickiego ani nie wypowiadają się w jego imieniu” - napisano w nocie Konferencji Episkopatu Brazylii.

Konferencja Episkopatu Brazylii poprzez swoją komisję ds. komunikacji zdecydowanie zdystansowała się od spotkania, które odbyło się w ostatnich dniach między prezydentem Jairem Bolsonaro z grupą katolickich stacji radiowych i telewizyjnych w obecności niektórych parlamentarzystów. Również katolicka sieć radiowa „RCR” i międzynarodowe stowarzyszenie „Signis” krytycznie odniosły się do spotkania.

Brazylijska prasa pisała o wsparciu politycznym ze strony części świata katolickiego w zamian za pieniądze, gdyż taki był cel spotkania. Sygnatariusze komunikatu brazylijskiego episkopatu oświadczyli, że „nie byli zaangażowani w organizację spotkania, a nawet nie zostali o nim poinformowani”.

W nocie podkreślono, że tak zwani „katoliccy nadawcy” faktycznie reprezentują różne grupy interesów o różnym charakterze. „Niektóre są prowadzone przez stowarzyszenia i organizacje religijne, inne przez prywatną grupę gospodarczą, inne są prawnie powiązane są z brazylijskimi diecezjami. Mają jednak autonomiczne statuty i kierują się własną linią redakcyjną. Jednak żaden z nich nie reprezentuje Kościoła katolickiego ani nie wypowiada się w imieniu Konferencji Episkopatu Brazylii, która dokłada wszelkich starań, aby wszyscy katoliccy nadawcy przestrzegali ogólnych wytycznych dotyczących ewangelizacyjnych działań brazylijskiego Kościoła” - czytamy w komunikacie.

W teście napisano dalej: „Ze zdumieniem i oburzeniem przyjęliśmy wiadomość, że określone stacje telewizyjne oferują rządowi wsparcie w zamian za pieniądze i rozwiązanie niektórych problemów. Kościół katolicki nie prowadzi interesów. Dlatego nie popieramy takich inicjatyw, które naruszają jedność niezbędną Kościołowi do wypełniania jego ewangelizacyjnej misji”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Episkopat Brazylii przeciwny wspieraniu upolitycznionych mediów katolickich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.