Episkopat Włoch: ksiądz na parafii to luksus

Radio Watykańskie / drr

- Zewsząd ludzie proszą mnie o księdza. A ja kapłanów po prostu nie mam. Musimy paść na kolana i pokornie prosić Pana o nowe powołania - wyznał przewodniczący włoskiego episkopatu kard. Angelo Bagnasco. Kryzys powołań nie ominął również Włoch.

Ksiądz na parafii staje się luksusem - przyznaje kard. Bagnasco. W jego przekonaniu Kościół musi się odwołać do pomocy dobrze przygotowanych świeckich. Już dziś w niemal 26 tys. parafii pracuje 200 tys. asystentów pastoralnych.

Podczas gdy kapłanami są wyłącznie mężczyźni, ich pomocnikami są zazwyczaj kobiety (80 proc.). 70 proc. z nich jest poniżej 50. roku życia. Ich obowiązki są różne. Pomagają przy liturgii i w parafialnej katechezie, prowadzą grupy młodzieżowe, przygotowują do sakramentu małżeństwa, a także zajmują się sprawami administracyjnymi i utrzymaniem samej świątyni. Oczywiście, zastrzega kard. Bagnasco, kapłani wciąż odgrywają rolę najważniejszą. To oni bowiem sprawują Eucharystię, a bez Eucharystii nie ma Kościoła - podkreśla szef włoskiego episkopatu.

W Kościele zaczyna brakować także misjonarzy. Ich miejsce zaczynają jednak zajmować katolicy świeccy, w tym całe rodziny, które na misję zabierają również dzieci.

DEON.PL POLECA


W ciągu ostatnich 20 lat liczba misjonarzy z Włoch zmniejszyła się o połowę. Z 20 do 10 tys. O misyjnym kryzysie powołaniowym informuje miesięcznik włoskiego episkopatu Popoli e Missioni. Przypomina on, że misyjna ekspansja tego kraju rozpoczęła się w 1934 r. Od tego czasu liczba misjonarzy stale rosła: z 4 do 20 tys. w 1991 r. Ostatnie lata to jednak dramatyczny spadek liczebny, szczególnie w zgromadzeniach zakonnych. Pojawiła się natomiast nowa kategoria misjonarzy: ludzie świeccy. Pełnią oni jednak funkcję pomocniczą, a ich pobyt w krajach misyjnych jest z reguły tymczasowy. Aktualnie Włochy mają 3 tys. takich ewangelizatorów. 38 proc. z nich to osoby żonate bądź zamężne. Co ciekawe, aż 15 proc. świeckich misjonarzy to małżeństwa, które na misję wyruszają ze swymi dziećmi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Episkopat Włoch: ksiądz na parafii to luksus
Komentarze (5)
A
Alicja
7 grudnia 2011, 19:28
Zniesienie celibatu, bylby kolejnym etapem demontazu KK. Takie rady moze dawac Jego wrog. Chronmy Sakramenty!
STANISŁAW SZCZEPANEK
7 grudnia 2011, 10:51
Znieść celibat. Będzie więcej księży. I to w dodatku z doświadczeniem małżeńskim, a więc nie będzie na kazaniach tylko teorii o sakramencie małżeństwa, ale wierni będą mogli "na żywo" przyglądać się jak powinna wyglądać prawdziwa rodzina chrześcijańska. moja rada, już od 10 lat pracuję w Niemczech, protestanci mają jeszcze większe kołpoty z powołaniami, choć ich duchowni mogą się żenić. Kryzys powołań to kryzys wiary. Zanim zaczniesz radzić włącz myślenie, gazety wrogie Kościołowi na pewno nie podają dobrej recepty na kryzys powołań. W Polsce też mamy do czynienia ze spadkiem powołań, a związane jest to najpierw z kryzysem wiary i rodziny. Bez uzdrowienia wiary i rodziny nie ma mowy o wzroście powołaań
R
rio
2 grudnia 2011, 21:36
dużo powołań jest za to w Afryce, w Azji(np.w Wietnamie),w Ameryce Południowej (Brazylia)- chociaż tam też "panuje" celibat
.
...
2 grudnia 2011, 21:26
 to najpierw @moja rada, zanim rady takie wygłosisz, zajrzyj do statystyk - jak się mają małżeństwa duchownych protestanckich..ile jest rozwodów, nie ma się czym zachwycać, a brak powołań jeszcze dotkliwszy, niż np. w PL
MR
moja rada
2 grudnia 2011, 20:40
Znieść celibat. Będzie więcej księży. I to w dodatku z doświadczeniem małżeńskim, a więc nie będzie na kazaniach tylko teorii o sakramencie małżeństwa, ale wierni będą mogli "na żywo" przyglądać się jak powinna wyglądać prawdziwa rodzina chrześcijańska.