Episkopaty świata potępiają rosyjską agresję i apelują o pomoc dla Ukrainy

Episkopaty świata potępiają rosyjską agresję i apelują o pomoc dla Ukrainy
Polscy biskupi w Częstochowie. Fot. Wojciech Grabowski / Depositphotos.com
KAI/mł

Od wczoraj trwa wojna na Ukrainie. Kolejne episkopaty potępiają rosyjską agresję na Ukrainę i zgłaszają konkretną pomoc dla mieszkańców zaatakowanego kraju. 

Biskupi Czech zadeklarowali pomoc humanitarną potrzebującym i wewnętrznie przesiedlonym na Ukrainie, a także tym, którzy uciekają z tego kraju przed wojną. „Dramatyczne obrazy docierające z Ukrainy wywołują ból i poruszają sumienia” - napisali z kolei biskupi Włoch wzywając do wytrwałej modlitwy o pokój.

DEON.PL POLECA
Włoski episkopat stanowczo potępił niegodziwą decyzję prezydenta Putina o sięgnięciu po broń i wyraził współczucie narodowi ukraińskiemu oraz wspólnotom chrześcijańskim w tym kraju. Przypomniał zarazem, że „każdy konflikt przynosi śmierć i zniszczenia, rozrywa tkankę społeczną i zagraża współistnieniu między narodami”.  Włoscy biskupi zauważyli, że to, co się wydarzyło na Starym Kontynencie w minionym stuleciu musi skłonić do odrzucenia nienawiści i wszelkiej przemocy oraz zachęcić do powrotu na drogę pokoju.

Francuscy biskupi wskazali, że rozpoczęcie interwencji wojskowej na Ukrainie uruchamia proces wojenny, który budzi ich ogromne zaniepokojenie. Podkreślili, że Rosja jednostronnie zerwała trwający od lat proces pokojowy i naruszyła prawo międzynarodowe. „Ukraińcy bronią swojego kraju, z całą jego historią i kulturą” – przypomina episkopat Francji wzywając do modlitwy o przywrócenie pokoju na Ukrainie i za wszelkie ofiary ślepej przemocy, jaką niesie za sobą wojna.

Do modlitwy o pokój wezwali też amerykańscy biskupi. „Niech nasze modlitwy, połączone z modlitwami ludzi na całym świecie, pomogą skierować tych, którzy prowadzą wojnę, do zakończenia bezsensownego cierpienia i przywrócenia pokoju” – napisali w specjalnym oświadczeniu.

Rosyjską inwazję na Ukrainę potępił również episkopat Brazylii, który stwierdził, że „wojna jest najskrajniejszym wyrazem nienawiści, niezależnie od rozmiarów konfliktu. Inwazja Rosji na Ukrainę jest oznaką ludzkiej porażki w budowaniu pokoju”.

Biskupi Peru przypomnieli, że za każdą wojnę najwyższą cenę zawsze płaci niewinna ludność cywilna.

Duchowy zwierzchnik Kościoła anglikańskiego atak na Ukrainę nazwał diabelskim aktem. Abp Justin Welby wyznał, że gorąco modli się o zawieszenie broni i zaapelował do wszystkich ludzi dobrej woli o modlitwę w intencji pokoju.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gisbert Greshake

Zbawienie zaczyna się dzisiaj

Pytanie o to, jak będzie wyglądała przyszłość po śmierci, jest jednym z odwiecznych pytań ludzkości. Co czeka nas po życiu ziemskim? Jakie obrazy kryją się pod nazwą „rzeczy ostateczne”? 

Gisbert...

Skomentuj artykuł

Episkopaty świata potępiają rosyjską agresję i apelują o pomoc dla Ukrainy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.