Essen europejską stolicą kultury 2010
Ekumenicznym nabożeństwem w katedrze w Essen rozpoczęły się obchody roku „Europejskiej Stolicy Kultury 2010”. W uroczystości wzięli udział m.in. metropolita greckoprawosławny w Niemczech Augoustinos Lambardakis oraz liczni politycy, w tym również przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert. Przez najbliższe dwanaście miesięcy Essen jako Europejska Stolica Kultury zaprezentuje cały region Zagłębia Ruhry.
Jak powiedział miejscowy biskup Franz-Josef Overbeck, to właśnie średniowieczna katedra Najświętszej Marii Panny ma być ośrodkiem, wokół którego przez cały rok odbywać się będą imprezy kulturalne, bo „ponad tysiącletnia świątynia to centrum modlitwy i pracy całego regionu”. Natomiast prezes ewangelików w Westfalii Alfred Buß zaznaczył, że do dziedzictwa kultury należy też sztuka sakralna. Ma ona „wskazywać na to, co niewidzialne”.
Pod koniec nabożeństwa benedyktyni przekazali miastu Essen krzyż wykonany z tytanu, który będzie pielgrzymował po wszystkich miastach Zagłębia Ruhry. Jego prosta konstrukcja z wytrzymałego metalu ma symbolizować, że „każda zmiana techniczna możliwa jest tylko w zgodzie z Krzyżem”.
W aż 53 kościołach całego Zagłębia Ruhry zabiły dzwony, które miały symbolizować rozpoczęcie obchodów Europejskiej Stolicy Kultury.
Zagłębie Ruhry to największa aglomeracja przemysłowa w Niemczech, porównywalna do Górnego Śląska. Mieszka tutaj ponad pięć milionów ludzi, wśród nich największa w Niemczech Polonia. Jej początki sięgają jeszcze XIXwieku.
Skomentuj artykuł