Euro 2012 - duchowe zadanie dla wierzących

Euro 2012 - duchowe zadanie dla wierzących
(fot. sxc.hu)
KAI / pz

Rozgrywki Euro 2012 są nie tylko powodem radości i dumy, nie tylko wyzwaniem organizacyjno-technicznym ale także duchowym zadaniem dla wierzących i wszystkich ludzi dobrej woli - podkreśla abp Sławoj Leszek Głódź.

Metropolita gdański wydał "Wskazania duszpasterskie przed Euro 2012" pt."O chrześcijańskim sensie sportowej radości". Zostaną one odczytane w kościołach archidiecezji gdańskiej w niedzielę 27 maja.

Abp Głódź przypomina w nich, iż chrześcijańska zachęta do autentycznej radości i gościnności pochodzi z Pisma świętego. - A tam gdzie Boża radość i gościnność, tam też nie ma miejsca na agresję, pogardę, wytykanie potknięć - dodaje. Zdaniem metropolity gdańskiego, "Polakom słusznie należy się opinia ludzi radosnych, z poczuciem humoru, gościnnych i miłujących pokój".

Hierarcha przypomina, że w czerwcu do Gdańska przyjadą Hiszpanie, Włosi, Irlandczycy oraz mieszkańcy Półwyspu Bałkańskiego by wspólnie doświadczać sportowej radości. Metropolita gdański zachęca też, "by etniczna różnorodność objawiała się ponad podziałami, by we wspólnie przeżywanych emocjach odnaleźć motywy ogólnoludzkiej jedności".

Abp Głódź w swoim przesłaniu informuje diecezjan o inicjatywach duszpasterskich towarzyszących Euro 2012. - W kolejne niedziele rozgrywek zaplanowaliśmy w dogodnych godzinach w Gdańsku, Sopocie i Gdyni Msze św. w językach: angielskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim i chorwackim, aby wierzący kibice mogli chwalić Boga we własnej mowie - zapowiada metropolita gdański.

Informuje też diecezjan, że w uroczystość Bożego Ciała, która w tym roku przypada 7 czerwca, tuż przed rozpoczęciem rozgrywek Euro 2012, Gdańska Szkoła Nowej Ewangelizacji na ul. Długiej zorganizuje festyn pod hasłem "Graj w I lidze życia". W tych dniach Gdańsk odwiedzi także sekretarz stanu Tarcisio Bertone, by przewodniczyć uroczystościom 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Gdańsku i na Wybrzeżu oraz 20-lecia utworzenia metropolii gdańskiej. Jak zapowiada abp Głódź, kard Bertone, "będzie miał także okazję przyjrzeć się z bliska naszemu sportowemu świętu".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Euro 2012 - duchowe zadanie dla wierzących
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.