Euro 2012: ekumeniczna modlitwa w Warszawie

Euro 2012: ekumeniczna modlitwa w Warszawie
Katedra św. Floriana na warszawskiej Pradze (fot. HUbert Śmietanka / wikipedia.pl / CC BY-SA 3.0)
PAP / wm

W intencji piłkarzy, szkoleniowców, arbitrów i kibiców biorących udział w mistrzostwach Europy w piłce nożnej w Polsce i na Ukrainie modlili się w środę w katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze duchowni różnych wyznań chrześcijańskich.

- Chcemy prosić o Bożą łaskę dla wszystkich, którzy będą podejmowali rywalizację sportową, dla wszystkich ekip, dla tych wszystkich, którzy są włączeni w przeprowadzenie tego wielkiego sportowego, ale i ludzkiego, kulturalnego wydarzenia. Chcemy prosić Boga, aby to był czas pokoju - powiedział na początku ekumenicznych nieszporów, prowadzący to nabożeństwo bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk.

W modlitwie wzięli udział polscy kapłani Kościołów: rzymskokatolickiego, ewangelicko-metodystycznego, polskokatolickiego, ewangelicko-reformowanego i ewangelicko-augsburskiego. Był też jeden ksiądz z Czech.

W odczytanym przez krajowego duszpasterza sportowców ks. Edwarda Plenia przesłaniu duchownych na Euro 2012 podkreślono, że na Polskę i Ukrainę w najbliższych dniach będzie skierowana uwaga mediów całego świata. - Mistrzostwa Europy niech przyczynią się do budowy zjednoczonej Europy, ukierunkowanej na promowanie godności człowieka, przekraczanie barier dzielących narody, solidarność z narodami dotkniętymi biedą, nędzą i niesprawiedliwością - napisali duchowni różnych wyznań.

Podkreślili, że Euro 2012 jest wydarzeniem, które angażuje cały kraj i wymaga wysiłku oraz kompromisu ze strony całego społeczeństwa. - Wzywamy wszystkich rodaków do dołożenia wszelkich starań, aby to wydarzenie sportowe było sukcesem i służyło budowaniu cywilizacji miłości - napisali kapłani. Ocenili też, że mistrzostwa powinny być zwycięstwem sportu jako narzędzia służącego integralnemu rozwojowi człowieka.

DEON.PL POLECA

Pastor Michał Jabłoński z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w homilii powiedział, że już wszyscy widzimy znaki towarzyszące zazwyczaj imprezom w rodzaju Euro - gadżety, flagi, plakaty, koszulki i promocje, a niedługo poczujemy podział na tych, którzy są za i przeciw turniejowi oraz zobaczymy postrzeganie świata w kategoriach my-swoi i oni-obcy.

- Możemy postrzegać świat jednowymiarowo, pod kątem rozgrywek Euro, powierzchownie, z tymi łatwymi podziałami, wręcz tabloidowo. Ale jeżeli mamy widzieć świat takim, jaki jest naprawdę, to potrzeba nam innego wymiaru (...). Musimy być w stanie dostrzec w tym świecie - materialnym, komercyjnym, naukowo-technologicznym, politycznym i sportowym - jego głębię - powiedział ks. Jabłoński.

Zwracał uwagę, że większość wzruszeń, pozytywnych i negatywnych, będziemy przeżywać w tłumie. - Tajemnica Bożej łaski i pokoju znajduje się pośrodku tłumu. (...). Być może po to zgromadziliśmy się na dzisiejszym nabożeństwie, (...) by znaleźć Chrystusa przy naszych rodzinnych stołach, jak również przy stole pańskim w naszych kościołach, by zobaczyć jego miłość w twarzy przyjaciela czy gościa z zagranicy, by usłyszeć jego radość w wesołym śmiechu naszych dzieci czy okrzykach kibiców - mówił ks. Jabłoński.

Przed modlitwą ks. Pleń powiedział PAP, że nabożeństwo to prośba do Boga, by turniej był piękny, a w świat poszły sygnały, że Polska to bardzo życzliwy kraj. - Będziemy polecać Bogu wszystkie reprezentacje, które tutaj przyjadą, ażeby zaprezentowały kibicom piękną grę. Oczywiście będziemy również modlić się za kibiców, ażeby stanęli na wysokości zadania - powiedział krajowy duszpasterz sportowców.

Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie rozpoczyna się w piątek - na godz. 16 w Warszawie zaplanowano ceremonię otwarcia, a na godz. 18 - pierwszy mecz, w którym Polska zmierzy się z Grecją. Finał ma odbyć się 1 lipca w Kijowie, a ostatni mecz w Polsce - 28 czerwca w stolicy. (PAP)

ral/ jra/

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Euro 2012: ekumeniczna modlitwa w Warszawie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.