Europejski kongres duszpasterstwa dróg i ulic

Radio Watykańskie / ak

Do niesienia z miłością i szacunkiem Ewangelii ludziom pracującym i żyjącym na drogach zachęcono w opublikowanym obecnie w Watykanie dokumencie końcowym pierwszego europejskiego spotkania poświęconego ich duszpasterstwu. Zorganizowane przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, odbyło się ono przed miesiącem (29 września – 2 października) w Rzymie. Dokument końcowy kongresu duszpasterstwa ludzi dróg i ulic zawiera listę 51 wskazań i zaleceń.

Gdy chodzi o posługę pracownikom i użytkownikom dróg i kolei, uczestnicy rzymskiego spotkania zalecają wzmożenie duszpasterstwa na tym polu. Winno ono objąć wychowanie do odpowiedzialności za kierownicą, katechezę o bezpieczeństwie drogowym, pojednanie między ofiarami wypadków a ich sprawcami, duszpasterstwo rodzin transportowców będących długo poza domem. Ważną rolę do spełnienia mają chrześcijańskie rozgłośnie radiowe, ruchome kaplice, sanktuaria położone przy głównych szlakach. Każdy europejski episkopat winien mieć specjalne biuro koordynujące wysiłki w tej dziedzinie.

Duszpasterska troska Kościoła musi obejmować prostytutki. Europejskim duszpasterzom zaleca się kontakt z Kościołami krajów, z których pochodzą ofiary handlu żywym towarem. Trzeba też dotrzeć do sumień klientów prostytucji. Dokument wskazuje ponadto na konieczność troski o dzieci ulicy oraz współpracy na tym polu z instytucjami państwowymi i organizacjami pozarządowymi. Wreszcie w sprawie bezdomnych przypomina, że należą oni do parafii, na terenie których się znaleźli, i potrzebują także ich modlitwy.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Europejski kongres duszpasterstwa dróg i ulic
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.