Figura Matki Bożej wypływa dzisiaj w morze

Figura Matki Bożej wypływa dzisiaj w morze
(fot. Agnieszka Masłowska / DEON.pl)
Logo źródła: Radio Watykańskie o. M. Raczkiewicz CSsR / slo

"Zaangażowani w radość ewangelizowania" - pod takim hasłem przebiega Dzień Ludzi Morza, który w Hiszpanii obchodzi się w święto Matki Bożej Szkaplerznej. Jest ona patronką nie tylko rybaków i marynarki wojennej, ale także niezliczonych miejscowości, szczególnie nadmorskich, gdzie odbywają się malownicze procesje.

Figura Matki Bożej wypływa dzisiaj w morze na barwnie przyozdobionych statkach. Rybacy i marynarze proszą w ten sposób o opiekę dla siebie i swoich rodzin. Po uroczystym wpłynięciu do portu rybacy niosą figurę aż do kościoła parafialnego bądź do swojej rybackiej kaplicy. Wieczorem wyjdzie stąd kilkugodzinna procesja. Zgodnie ze zwyczajem, w święto swojej patronki rybacy częstują wszystkich darmowymi sardynkami. Z Hiszpanii popularność dzisiejszego święta przeszła do Ameryki Łacińskiej.

Matka Boża z Góry Karmel jest m. in. Królową i Patronką Chile i Boliwii, "Burmistrzynią miasta Limy" w Peru, a także patronką morza w Kostaryce. Była również patronką wojska andyjskiego, które pod dowództwem gen. José de San Martina uzyskało niepodległość Argentyny i Chile.

Także w Ameryce Łacińskiej na ulice wychodzą popularne procesje, których początki sięgają pierwszych czasów kolonialnych. Od nazwy dzisiejszego święta pochodzą tak popularne imiona, jak Carmen, Carmela i Carmelo.

- Przekazywanie wiary wśród nas, ludzi morza, jest częścią naszego życia. Musimy to robić, uwzględniając nasze tradycje i pobożność, nasz sposób widzenia życia i nasze przekonania. Dlatego też wychowanie dzieci i młodzieży w miłości i pobożności do naszej patronki, Matki Bożej z Góry Karmel, jest najbardziej autentyczną drogą, jaką mamy, aby przekazać im naszą wiarę - napisał bp Luis Quinteiro, odpowiedzialny z ramienia episkopatu za duszpasterstwo ludzi morza.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Figura Matki Bożej wypływa dzisiaj w morze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.