Forum Świeckich na Jasnej Górze. "O Kościele bez znieczulenia"
Forum Świeckich "Impuls" pod hasłem "O Kościele bez znieczulenia" rozpoczęło się w piątek na Jasnej Górze w Częstochowie. Uczestnicy dyskutują o problemach, jakimi żyje Kościół, jego przyszłości i aktywnej roli świeckich.
O czym dyskutowano na Forum Świeckich "Impuls"?
W programie forum, organizowanego przez Radę Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich, znalazły się dyskusje, panele, świadectwa i wspólna modlitwa.
Podczas mszy świętej odprawionej w Kaplicy Matki Bożej przed rozpoczęciem obrad ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie powiedział, że wierność i roztropność będą chronić Kościół przed kryzysem i "spoganieniem".
Podkreślił, że nie ma katolików różnych kategorii – lepszych i gorszych, elitarnych i oświeconych oraz ludowych i nieukształtowanych. "To sprzeczne z myśleniem Chrystusa. Nie ma lepszych i gorszych katolików przez wykształcenie czy przynależność do jakiejś elitarnej grupy. Wszyscy otrzymaliśmy ten sam chrzest" – zaznaczył podczas homilii.
Ks. prof. Mazurkiewicz zwrócił też uwagę, że wśród świętych są zarówno arystokraci, jak i chłopi. "Są ludzie, którzy zasłynęli przez intelekt i są analfabeci, są z pierwszego i drugiego naboru – czyli święci od kołyski i tacy, którzy byli najpierw grzesznikami – wszyscy są potrzebni w mitycznym ciele Chrystusa, tak jak każdy w swojej roli, na swoim miejscu" – powiedział.
Kościół katolicki się zmienia
Obrady otworzył przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich bp. Adrian Galbas. "Na naszych oczach przemija postać Kościoła katolickiego, którą znamy, do której jesteśmy przyzwyczajeni. U niektórych wywołuje to frustrację, smutek, dla innych to impuls do działania" – powiedział.
"Wierzę, że będzie to wspaniały czas słuchania wystąpień i wykładów, wspólnej debaty w panelach dyskusyjnych, kuluarowych rozmów i wymiany doświadczeń, a przede wszystkim - czas wzajemnego słuchania się i budowania przyjaznych relacji w duchu synodalnej wizji wspólnej drogi, do której zaprasza nas papież Franciszek" - wskazał jeden z organizatorów wydarzenia, delegat Kościoła w Polsce na otwarcie Synodu Biskupów w Rzymie dr hab. Aleksander Bańka.
Podczas trzydniowego spotkania pojawi się m.in. debata na temat miejsca i roli kobiety w Kościele, ewangelizacji młodzieży czy panel dyskusyjny poświęcony perspektywom Kościoła. Będzie też mowa o duszpasterskiej trosce o osoby homoseksualne, małżeństwie, wychowaniu w wartościach.
Źródło: PAP / kb
Skomentuj artykuł