Franciszek człowiekiem Ewangelii i decyzji

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / mh

Papież Franciszek jest człowiekiem Ewangelii oraz decyzji - uważa kardynał Christoph Schönborn OP. Zdaniem arcybiskupa Wiednia pierwszy rok pontyfikatu papieża "z innego kontynentu" wywołał "szok autentyczności", m.in. przez nowy sposób sprawowania posługi Piotrowej.

W procesie zainicjowanej reformy Kościoła i Kurii Rzymskiej papież na pierwszym miejscu stawia "radość Ewangelii", podkreślił kard. Schönborn podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Wiedniu. Zwrócił uwagę, że "rezygnując z tradycji dworskich" Ojciec Święty dał wyraźny sygnał zmiany stylu. Zdumiewa też, jak pozytywnie zostało przyjęte "normalne zachowanie" nowego papieża, jego proste, a słynne już "buona sera" (dobry wieczór) wypowiedziane z loggii bazyliki św. Piotra i prosty styl. Zamieszkanie w Domu św. Marty umożliwia "bezpośredni kontakt" ze współpracownikami, ale także z przybywającymi tam kardynałami z różnych krajów świata, jak to przykładowo miało miejsce podczas ostatniego konsystorza.

Adhortacja "Evangelii gaudium" (Radość Ewangelii) jest zdaniem arcybiskupa Wiednia dokumentem programowym zamierzonej reformy Kościoła zaś w działaniach Franciszka sprawdza się dobra zasada jezuicka: "długo się naradzać, a potem jasno zadecydować" -powiedział przewodniczący austriackiego episkopatu. Wyjaśnił, że podjęta niedawno decyzja o utworzeniu nowego urzędu - Sekretariatu ds. Ekonomicznych poprzedzona była sześciomiesięcznym okresem zbierania opinii oraz dyskusji. W tydzień po otrzymaniu wyników papież "zadecydował jasno i wyraźnie". W ogóle papież Franciszek ma "czujne spojrzenie na sprawy organizacyjne i inspirację Ewangelią" - stwierdził arcybiskup Wiednia.

Jako przykład wpływu nowego pontyfikatu na większą otwartość i dialog kard. Schönborn wymienił niedawny konsystorz w Watykanie. Kardynałowie z całego świata mieli okazję wysłuchać "świetnego referatu" niemieckiego kardynała Waltera Kaspera nawiązującego do zbliżającego się synodu biskupów na temat małżeństwa, rodziny i misji. Ten referat wywołał "żywą i nie wolną od kontrowersji dyskusję".

Po raz kolejny kard. Schönborn podkreślił wielkie zaangażowanie papieża w sprawę pokoju i wzajemnego zrozumienia na świecie. Wyraźnym dowodem na to, jak wiele może zdziałać "radość Ewangelii", świadczy apel papieża o dzień modlitw i postu w obliczu groźby eskalacji konfliktu w Syrii. Jak wiadomo spotkał się on z zainteresowaniem również w świecie islamskim.

Podsumowując pierwszy rok pontyfikatu papieża Franciszka kard. Schönborn przypomniał też osobę jego poprzednika - Benedykta XVI. Jego rezygnacja była "czymś niezwykłym w dziejach Kościoła", powiedział i zwrócił uwagę, że w niektórych sferach reformy Kurii Rzymskiej papież Franciszek może sięgać do kroków zapoczątkowanych przez Benedykta XVI. Jako przykład może tu posłużyć Instytut Dzieł Religijnych (tzw. "bank watykański, IOR), gdzie Benedykt XVI podjął już ważne kroki zmierzające ku jego reformie - stwierdził przewodniczący austriackiego episkopatu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek człowiekiem Ewangelii i decyzji
Komentarze (1)
N
nk
12 marca 2014, 09:09
pożywiom-uwidim