Franciszek o kryzysie klimatycznym. "Nie ma już czasu na czekanie"

Franciszek o kryzysie klimatycznym. "Nie ma już czasu na czekanie"
Papież Franciszek (fot. Grzegorz Gałązka)
KAI/mł

W przesłaniu do uczestników odbywającego się w Glasgow szczytu klimatycznego COP26 papież Franciszek z goryczą stwierdził, że „jesteśmy daleko od osiągnięcia upragnionych celów w zwalczaniu zmian klimatycznych”. 

Przesłanie papieża przeczytał przewodniczący delegacji Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

Papież wezwał światowych przywódców do podjęcia odważnych decyzji. Wskazując na cierpienia ludzi spowodowane kryzysem klimatycznym, szczególnie w społeczeństwach najuboższych, zaznaczył, że jest to także „kryzys praw dzieci” i że niedługo „migranci klimatyczni będą liczniejsi niż uchodźcy z powodu konfliktów” zbrojnych. Ojciec Święty z goryczą stwierdził, że „jesteśmy daleko od osiągnięcia upragnionych celów w zwalczaniu zmian klimatycznych”. – Nie możemy na to pozwolić! – przekonywał papież, dodając, że „nie ma już czasu na czekanie”. Dlatego wezwał światowych przywódców do podjęcia odważnych decyzji.

Franciszek zaapelował do światowych przywódców o podjęcie pilnych, odważnych i odpowiedzialnych działań, również po to, by „przygotować przyszłość, w której ludzkość będzie w stanie dbać o samą siebie i o naturę”. Tym bardziej, że ludzie młodzi „nie będą mieli innej planety niż ta, którą im zostawiamy”, a to zależy od naszych dzisiejszych wyborów.

DEON.PL POLECA

– To jest chwila decyzji, który da im powody zaufania na przyszłość – wskazał papież.

Rany zadane ludzkości przez pandemię COVID-19 i zmiany klimatyczne porównał do spowodowanych przez światowy konflikt. I tak jak tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej, „konieczne jest, by dziś cała wspólnota międzynarodowa dała pierwszeństwo wspólnym, solidarnym i dalekowzrocznym działaniom”. Wymaga to prawdziwego nawrócenia zarówno indywidualnego, jak i wspólnotowego.

Franciszek wezwał do szczególnego zatroszczenia się o najuboższe części populacji świata, wobec których dojrzał „ekologiczny dług”, związany „zarówno z nierównowagą handlową, która ma konsekwencje dla środowiska, jak i z nieproporcjonalnym wykorzystaniem zasobów naturalnych własnego i innych krajów”.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Miłość potrafi znaleźć drogę tam, gdzie nie ma nawet ścieżki

Wyjątkowy plakat z przesłaniem na każdy dzień w eleganckiej ramce w kolorze białym. Do zawieszenia na ścianie lub postawienia na biurku.

Autorska grafika!

Skomentuj artykuł

Franciszek o kryzysie klimatycznym. "Nie ma już czasu na czekanie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.