Franciszek odwiedzi małych pacjentów z Prokocimia

Franciszek odwiedzi małych pacjentów z Prokocimia
(fot. shutterstock.com)
KAI / jm

Papież Franciszek w ramach swojej wizyty w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży najprawdopodobniej odwiedzi małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu - dowiedziała się nieoficjalnie KAI.

Franciszek powtórzy tym samym gest swojego poprzednika św. Jana Pawła II sprzed 25 lat, który przybył do krakowskiego szpitala w drodze na ŚDM w Częstochowie w 1991 r.
Zaproszenie do odwiedzenia szpitala przez papieża Franciszka wystosowano w 2014 r., gdy niewiele jeszcze wiedziano o programie papieskiej pielgrzymki do Polski z okazji Światowych Dni Młodzieży. Jednak gdy przygotowania do ŚDM w Krakowie rozpoczęły się na dobre, dyrekcja szpitala wraz z tamtejszą Kapelanią oficjalnie poprosiły kard. Stanisława Dziwisza o pomoc w zaproszeniu papieża Franciszka do Prokocimia.
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu jest największym szpitalem pediatrycznym na południu Polski. W 2015 r. obchodził 50. rocznicę powstania. Jego budowę zainicjowała Polonia amerykańska, a dalsze finansowanie projektu przejął rząd Stanów Zjednoczonych, dlatego szpital przez lata funkcjonował jako Polsko-Amerykański Instytut Pediatrii.
Ośrodek ten był w Polsce prekursorem m.in. w operacjach rozdzielania bliźniąt syjamskich, leczenia oparzeń czy wad serca u dzieci. W szpitalu leczone są najciężej chore dzieci. Rocznie hospitalizowanych jest ich tu 36 tys., a aż 180 tys. korzysta z pomocy specjalistycznych poradni. Szpital przez 50 lat objął leczeniem ponad 900 tys. pacjentów.
13 sierpnia 1991 r., na dzień przed przybyciem do Częstochowy, gdzie trwały już Światowe Dni Młodzieży, krakowski szpital odwiedził św. Jan Paweł II. W przemówieniu wygłoszonym 13 sierpnia do dzieci i ich rodzin oraz pracowników ośrodka podkreślił, że swojej wizyty w tym miejscu nie traktuje jako zwykłego zatrzymania się, ale jako prawdziwą stację, w znaczeniu religijnym, "a więc jako spotkanie ludzi z Bogiem, z jakąś Jego szczególną tajemnicą oraz przeżycie tej tajemnicy jako oczyszczenie i przygotowanie do stacji następnej".
- Ja wiem, drogie dzieci, że wy i wasi rodzice pragnęlibyście mnie przyjąć w waszych domach, w kościele, w szkole, może na boisku, przy dobrym zdrowiu i pełnej sprawności. Tymczasem zaprosiłyście mnie do szpitala, który jest na jakiś czas dla was domem zastępczym po to, byście do prawdziwego domu, do waszej rodziny, mogły powrócić zdrowe. Tego zdrowia ja wam życzę z całego serca i modlę się o nie - powiedział św. Jan Paweł II.
Zapewnił też małych pacjentów o swojej modlitwie - "by mimo choroby było wam dobrze w tym szpitalu, byście spotkały kochających was ludzi, mądrych lekarzy, troskliwe pielęgniarki i pielęgniarzy, dobrych kolegów i koleżanki".
Jak dowiedziała się nieoficjalnie KAI, dwadzieścia pięć lat później z małymi pacjentami Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego spotka się najprawdopodobniej papież Franciszek, który przybędzie do Polski z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Wcześniej odwiedzi m.in. Częstochowę i Auschwitz-Birkenau.
Duszpasterstwo chorych, skierowane przede wszystkim do małych pacjentów oraz ich rodzin i opiekunów, oficjalnie powstało w krakowskim szpitalu 26 sierpnia 1995 r. Opieka duchowa była jednak sprawowana w tej placówce od początku jej istnienia (1965 r.). Pełnili ją księża z pobliskich parafii.
Duszpasterstwo jest zorganizowane w formie samodzielnej Kapelanii pw. NMP Nieustającej Pomocy z kaplicą, kancelarią i biblioteką religijną. W kaplicy codziennie odprawiana jest Msza św. dla dzieci, ich rodziców, personelu i studentów medycyny, po niej Komunia św. zanoszona jest pacjentom na oddziały. Kaplica ma od 1996 r. przywilej wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu. W czerwcu 2014 r. do kaplicy trafiły relikwie św. Jana Pawła II.
W skład zespołu duszpasterskiego wchodzą kapelan, asystentka pastoralna i dwie katechetki. Kapelanem jest ks. dr hab. Lucjan Szczepaniak SCJ, a od 2003 r. jego asystentką pastoralną s. Bożena Leszczyńska.
Ks. Szczepaniak należy do Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego, czyli sercanów. Wykłada medycynę pastoralną i bioetykę (WSM Księży Sercanów, Krakowska Akademia im. A. Frycza Modrzewskiego). Jest redaktorem naczelnym "Bioetycznych Zeszytów Pediatrii", organizatorem sesji z cyklu "Etyka w medycynie" i szefem wolontariatu. Za pracę wśród chorych dzieci otrzymał: m.in. Order Uśmiechu i wyróżnienie "Miłosierny Samarytanin 2010 roku".
S. Bożena Leszczyńska jest dziewicą konsekrowaną. W ramach Kapelanii pełni m.in. posługę nadzwyczajnego szafarza Komunii św., prowadzi bibliotekę i kancelarię.
Małgorzata Nowak i Marta Babik są katechetkami i szpitalnymi wolontariuszkami. - Nie jest to miejsce, z którego chętnie wychodzę — coraz więcej tu znajomych dzieci, które często wracają. Mam nadzieję jeszcze dużo czasu spędzić między dziećmi, bo przy nich, nie tylko jestem nauczycielem, ale także i ja wiele się uczę - mówi pierwsza z nich.
Druga natomiast dodaje: "Codzienne spotkania z tak wyjątkowymi dziećmi i ich rodzicami wpływają i nieustannie zmieniają moje życie. Chociaż większość mojego czasu nie jest związana ze szpitalem, to jednak właśnie tutaj znajduję inspirację i motywację do kolejnych działań".
W ramach duszpasterstwa działają ponadto Środowiskowy Oddział Akcji Katolickiej, redakcja "Bioetycznych Zeszytów Pediatrii", Honorowa Straż Najświętszego Sakramentu, Koło "Żywego Różańca" i wolontariat. Organizowane są bioetyczne sesje naukowe. Działa też program wychowania harcerskiego oraz integracji dzieci chorych i zdrowych.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek odwiedzi małych pacjentów z Prokocimia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.