Franciszek zachęcił Polaków do odważnego świadczenia wiary

Papież Franciszek (Fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)
KAI/dm

Do naśladowania męstwa św. Andrzeja Boboli w trosce o jedność oraz odważnego świadczenia wiary zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Był na niej obecny metrpolita łódzki, abp Grzegorz Ryś.

Oto słowa papieża:

Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. Dwa dni temu wspominaliście św. Andrzeja Bobolę, jezuickiego męczennika, patrona Waszej Ojczyzny. Niech jego troska o jedność Kościoła oraz męstwo i bezkompromisowość w obronie wiary w Chrystusa, dodają Wam odwagi w wyznawaniu ewangelicznych wartości, zwłaszcza w obliczu pokusy światowości. Z serca Wam błogosławię.

Papieską katechezę streszczono również po polsku.

DEON.PL POLECA

W naszym cyklu katechez na temat starości spotykamy biblijnego Hioba, jako świadka wiary, który pomimo swojego cierpienia, nie godzi się jednak na przypisanie Bogu miana „prześladowcy”. W wielkim bólu, wykrzykuje on swój protest, oczekując na Bożą odpowiedź. I Bóg, który milczał, słuchając zbolałego Hioba, w końcu odpowiada.

Ukazuje mu swoją chwałę i obdarza największą czułością, a jego przyjaciół, którzy moralizując, uważali, że wiedzą wszystko o Bogu i cierpieniu, upomina słowami: „Zapłonąłem gniewem, bo nie mówiliście o Mnie prawdy”. Księga Hioba w sposób dramatyczny przedstawia prawdę o życiu, o momentach, kiedy na człowieka, rodzinę lub naród spadają nazbyt ciężkie próby, choroby, nieproporcjonalne do ludzkiej małości i słabości.

Tak było w minionych latach z pandemią wirusa Covid-19 i tak jest obecnie z wojną na Ukrainie. Czy możemy usprawiedliwić te „ekscesy”, jako wyższą racjonalność natury i historii? Czy możemy je religijnie pobłogosławić, jako słuszną reakcję na winę ofiar, które na nie zasłużyły? Nie możemy! Istnieje swego rodzaju prawo ofiary do protestu w obliczu tajemnicy zła. „Milczenie” Boga w pierwszym momencie dramatu Hioba oznacza właśnie, że Bóg nie unika konfrontacji, ale na początku milczy, pozostawiając człowiekowi możliwość wyrażenia swojego sprzeciwu. Uczmy się od Maryi łączyć swoją modlitwę, niekiedy przejmującą, z modlitwą cierpiącego Syna Bożego, który na krzyżu powierza się Ojcu.

W dzisiejszej audiencji wzięli pielgrzymi z polonijnej parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski z Blackburn, Anglia; z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Ropczycach; z Włocławka, Poznania, Gdańska, Bytomia oraz Krakowa; z Polskiej Misji Katolickiej w Moguncji, Niemcy; z parafii św. Małgorzaty w Łobdowie; z archidiecezji przemyskiej, a także z Warszawy, Krakowa oraz Wrocławia; Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Stanisławy Grelli we Wrocance, wraz z opiekunami i organizatorami programu „Drzewo Franciszka”; Ogólnopolska pielgrzymka Ruchu LAUDATO SI, pod opieką ojców franciszkanów konwentualnych; pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Franciszek zachęcił Polaków do odważnego świadczenia wiary
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.