Papież: szacunek dla dzieci świadczy o jakości dorosłych

Papież: szacunek dla dzieci świadczy o jakości dorosłych
Fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI
Krzysztof Ołdakowski SJ / vaticannews.va / tk

Papież skierował przesłanie do uczestników V Światowej Konferencji na rzecz Wyeliminowania Pracy Dzieci, która odbywa się w Durbanie, w Republice Południowej Afryki. Franciszek zauważył, że tragedię tę pogłębiają skutki globalnego kryzysu zdrowotnego oraz szerzenie się skrajnego ubóstwa w wielu częściach świata.

Ponadto migracje i kryzysy humanitarne skazują miliony młodych dziewcząt i chłopców na życie w ekonomicznym i kulturowym ubóstwie.

Papież o pracujących dzieciach

Franciszek zwrócił uwagę, że zbyt wiele młodych rąk zajętych jest oraniem pól, pracą w kopalniach, przemierzaniem dużych odległości dla zaczerpnięcia wody, nie mówiąc już o przestępstwie prostytucji, które pozbawiają miliony dzieci młodości i godności danej przez Boga.

Papież wyraża nadzieję, że uczestnicy konferencji zajmą się tematem strukturalnych przyczyn ubóstwa w świecie i skandalicznymi nierównościami, bo to one są głównym czynnikiem narażającym dzieci na wyzysk przez pracę.

Działanie na rzecz ochrony dzieci

Franciszek spodziewa się, że spotkanie doprowadzi do wzrostu świadomości i zaangażowania ze strony podmiotów społecznych oraz właściwych organów międzynarodowych i krajowych do znalezienia odpowiednich i skutecznych sposobów ochrony godności i praw dzieci, zwłaszcza poprzez promowanie systemów ochrony socjalnej oraz powszechnego dostępu do edukacji.

Papież zaznaczył, że według społecznego nauczania Kościoła, troszcząc się o teraźniejszość i przyszłość dzieci, dbamy również o pomyślność całej rodziny ludzkiej. Zauważa, że sposób, w jaki odnosimy się do dzieci oraz stopień, w jakim szanujemy ich wrodzoną ludzką godność i podstawowe prawa, wyraża to, jakimi dorosłymi jesteśmy i chcemy być, oraz jakie społeczeństwo chcemy budować.

Pomoc Watykanu

Franciszek zapewnił, że Stolica Apostolska nadal będzie pracowała nad tym, aby społeczność międzynarodowa wytrwale, wspólnie i zdecydowanie podejmowała wysiłki na rzecz zwalczania wyzysku związanego z pracą dzieci, aby mogły one cieszyć się pięknem tego etapu życia, a jednocześnie pielęgnować marzenia o lepszej przyszłości.

Źródło: Krzysztof Ołdakowski SJ / vaticannews.va / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież: szacunek dla dzieci świadczy o jakości dorosłych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.