Watykan: papież Franciszek ogłosił dziesięcioro nowych świętych

Watykan: papież Franciszek ogłosił dziesięcioro nowych świętych
Fot. PAP/EPA/Riccardo Antimiani
KAI / tk

W niedzielę 15 maja papież ogłosił 10 nowych świętych – 6 mężczyzn i 4 kobiety – z Francji, Holandii, Indii i Włoch. Są to: Tytus Brandsma z Holandii, Łazarz, zwany Devasahayam z Indii, Cezary de Bus z Francji, Ludwik Maria Palazzolo i Justyn Maria Russolillo z Włoch, Karol de Foucauld i Maria Rivier z Francji oraz Maria Franciszka od Jezusa Rubatto, Martia od Jezusa Santocanale i Maria Dominika Mantovani z Włoch.

Na początku liturgii, po odśpiewaniu hymnu do Ducha Świętego („Veni Creator Spiritus”), z prośbą o kanonizację dziesięciorga błogosławionych zwrócił się do Ojca Świętego prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. Następnie przedstawił ich krótkie życiorysy. Po odśpiewaniu przez zgromadzonych litanii do Wszystkich Świętych, papież wygłosił uroczystą formułę kanonizacyjną, za co kard. Semeraro mu podziękował. Na frontonie bazyliki wisiały wielkie portrety nowych świętych, a ich relikwie stały przy ołtarzu.

Po doczytaniu Ewangelii papież wygłosił homilię. Franciszek podkreślił, że przed swoim odejściem z tego świata Pan Jezus skierował do uczniów słowa, które mówią, co to znaczy być chrześcijaninem: „tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie” (J 13, 34). „To jest testament, jaki zostawił nam Chrystus, podstawowe kryterium, które pozwala rozpoznać czy jesteśmy Jego uczniami, czy też nie: przykazanie miłości” – podkreślił Franciszek.

Papież zachęcił zgromadzonych do entuzjastycznego przyjęcia swojego powołania. „Spróbujmy także i my, bo każdy z nas jest powołany do świętości, do świętości jedynej i niepowtarzalnej. Tak, Pan ma dla każdego plan miłości, ma marzenie dla twojego życia. Przyjmij Go. I realizuj go z radością” – zaapelował papież na zakończenie swej homilii.

Po wyznaniu wiary odmówiono modlitwę wiernych. Po francusku polecano papieża, biskupów, kapłanów i wszystkich głosicieli Ewangelii, aby Pasterz owczarni umocnił szafarzy Ewangelii w ich misji, pogłębił ich wzajemną miłość, uczynił ich wiernymi i radosnymi w misji, jaką Bóg dokonuje poprzez nich.

W używanym w części Indii i na Sri Lance języku tamilskim modlono się za rządzących, aby Pan dziejów natchnął ich uczuciami braterskiego szacunku i w ten sposób dążyli do świętości, krzewiąc sprawiedliwość i pokój między narodami, posługując się jedynie Ewangelią i miłością braterską.

Następnie po hiszpańsku modlono się za grzeszników, odwołujących się do przemocy i siejących nienawiść, aby Bóg miłości wzbudził w nich procesy nawrócenia i pojednania, rozproszył przemoc słów i czynów, oraz sprawił, aby w konkretnych działaniach rozkwitało przykazanie miłości. Z kolei po holendersku modlono się za zakonnice i zakonników oraz wszystkich czerpiących inspirację ze świadectwa nowych świętych, aby Wszechmogący Bóg rozbudził w nas cnoty i wiarę, pobudził do naśladowania Chrystusa, aż po oddanie swego życia oraz dał upowszechniać woń jego czułej miłości zwłaszcza pośród ubogich, uwięzionych i zepchniętych na margines.

Ostatnią intencję – po włosku wzniesiono za „świętych z sąsiedztwa”, aby dawca wszelkiej świętości obdarzał mądrością rodziców w zdaniu wychowywania swych dzieci, dawał cierpliwość i nadzieję chorym i umierającym, a także wspierał robotników dążących do budowania królestwa Bożego.

Na zakończenie liturgii Ojciec Święty podziękował za udział w niej wszystkim obecnym, a także delegacjom oficjalnym z różnych krajów, a w szczególności prezydentowi Republiki Włoskiej.

Po odmówieniu modlitwy Regina Caeli Franciszek udzielił apostolskiego błogosławieństwa.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Karol de Foucauld

Nauczyć się kochać Boga takimi darami, jakie się posiada, a nie jakie chciałoby się mieć,
być rozdzielonym pomiędzy modlitwą a zaangażowaniem,
marzyć o wspaniałych projektach i żyć wtopionym w banalną rzeczywistość,
z...

Skomentuj artykuł

Watykan: papież Franciszek ogłosił dziesięcioro nowych świętych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.