Franciszek zaprosił gruzińskiego patriarchę Eliasza II do Watykanu

Franciszek zaprosił gruzińskiego patriarchę Eliasza II do Watykanu
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)
KAI / jb

Do ponownych odwiedzin Watykanu zaprosił Franciszek gruzińskiego katolikosa i patriarchę prawosławnego Eliasza II.

Okazją do odbycia takiej podróży byłaby przypadająca 6 czerwca 2020 pierwsza, historyczna wizyta głowy gruzińskiego prawosławia w Watykanie. Witając swego gościa, św. Jan Paweł II powiedział wówczas, że jest to „radosny dzień w długich dziejach naszych Kościołów”, podkreślając zarazem, iż „jako spadkobiercy Piotra i Andrzeja spotykamy się jako bracia w Chrystusie”.

Nawiązując do tamtego historycznego wydarzenia, a także do przypadającej 25 grudnia 42. rocznicy wyboru ówczesnego metropolity suchumskiego i abchaskiego Eliasza na tron patriarszy, papież wystosował do 86-letniego obecnie hierarchy specjalne osobiste przesłanie. Przypomniawszy wizytę z 1980, zapewnił odbiorcę swego listu, że dla uczczenia tej okrągłej rocznicy odbędą się w Watykanie uroczystości, m.in. projekty muzyczne na wysokim poziomie, w których mają wziąć udział chór patriarszy z Gruzji i Kapela Sykstyńska. „Byłoby wspaniale, gdyby Wasza Świątobliwość, którego poruszające kompozycje sakralne zasługują na poznanie i uznanie, zechciał zaszczycić nas swoją obecnością” – napisał Ojciec Święty.

DEON.PL POLECA

Jego odręcznie napisane orędzie, noszące datę 30 listopada – wspomnienie św. Andrzeja Apostoła, szczególnie czczonego przez prawosławnych – doręczył Eliaszowi 17 grudnia w Tbilisi nuncjusz apostolski w Gruzji abp José Avelino Bettencourt w towarzystwie administratora apostolskiego Kaukazu bp. Giuseppe Pasotto.

„Drogi bracie, spotkanie się, aby wymienić uścisk i pocałunek, byłoby korzystne dla wielu i umocniłoby w licznych ludziach zainteresowanie tą wyjątkową skarbnicą duchowości, sztuki, kultury i cywilizacji, jaką jest Gruzja ze swoją tysiącletnią historią przesiąkniętą wiarą” – podkreślił Franciszek. Dodał, że wiara ta „jest zakorzeniona w narodzie i świadczona, co sam mogłem stwierdzić, bohaterstwem chrześcijańskim w częstych, niestety, okresach prób”.

Papież zaznaczył, że „byłoby łaską dzielić i szerzyć za pomocą prostych gestów miłości między nami to uczucie, które łączy nas w Panu i piękno tego nieocenionego dziedzictwa, które ten kraj bardzo lubi rozważać w sposób szczególny w Jego osobie”. Przypomniał również swoją podróż do Gruzji w dniach 30 września-1 października 2016, podkreślając słowa patriarchy w czasie powitania, iż „Piotr i Andrzej byli braćmi i my także mieliśmy i powinniśmy utrzymywać stosunki szczególnie braterskie”.

W przesłaniu nie zabrakło też wzmianki o szczególnej sympatii Ojca Świętego do patriarchy, o czym wspomniał on na pokładzie samolotu w drodze do Watykanu z Bułgarii i Macedonii Północnej, nazywając Eliasza „człowiekiem Bożym”. Podobnie wyraził się zresztą za chwilę o patriarchach Bartłomieju i Cyrylu, których również określił „mężów Bożych” i świadków.

Metropolita arcybiskup Mcchety i Tbilisi, katolikos patriarcha całej Gruzji Eliasz II (w świecie Erekle Guduszauri-Sziolaszwili) urodził się 4 stycznia 1933 w Ordżonikidze (obecnie Władykaukaz). Święcenia kapłańskie przyjął 10 maja 1959, 25 sierpnia 1963 został biskupem Batumi i Szemokmedi, od 1 września 1967 był biskupem Batumi i Abchazji (od 1969 nosił tytuł metropolity) a 25 grudnia 1977 wybrano go (nie bez nacisków ówczesnych władz komunistycznych) na patriarchę Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego (GKP). Jest obecnie najdłużej sprawującym swój urząd zwierzchnikiem lokalnego Kościoła prawosławnego na świecie.

Patriarchat Gruziński, którego początki sięgają V wieku, jest jednym z najbardziej konserwatywnych w świecie prawosławnym. W 1995 wycofał się ze Światowej Rady Kościołów i Konferencji Kościołów Europejskich, w 2016 nie wziął udziału (wraz z 3 innymi Kościołami) w Soborze Wszechprawosławnym na Krecie, a wyznania mniejszościowe w Gruzji, w tym Kościół katolicki, napotykają na wiele trudności w swych działaniach. Na przykład władze państwowe, faworyzując GKP, bardzo niechętnie udzielają zezwoleń na budowę świątyń nieprawosławnych.

Bardzo dobre są natomiast stosunki dyplomatyczne między Stolicą Apostolską w Gruzją, m.in. w dniach 27-30 bm. ma odwiedzić ten kraj watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin, a w ub.r. przebywał tam sekretarz w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami abp Paul R. Gallagher.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek zaprosił gruzińskiego patriarchę Eliasza II do Watykanu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.