Franciszek zdecydowanie przeciw karze śmierci

Franciszek zdecydowanie przeciw karze śmierci
(fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI)
5 lat temu
KAI / mc

Z gorącym apelem do rządzących o zniesienie kary śmierci zwrócił się Franciszek podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański w Watykanie. "Apeluję do sumienia rządzących, aby osiągnięto międzynarodowe porozumienie w sprawie zniesienia kary śmierci" - powiedział papież, zaznaczając, że "nawet przestępca ma nienaruszalne prawo do życia, będącego darem Boga".

Franciszek nawiązał do rozpoczynającej się jutro w Rzymie międzynarodowej konferencji pt. "Na rzecz świata bez kary śmierci", organizowanej przez Wspólnotę św. Idziego. "Oby ta konferencja dała nowy impuls zaangażowaniu na rzecz zniesienia kary śmierci. Znakiem nadziei jest narastanie w opinii publicznej coraz powszechniejszego sprzeciwu wobec kary śmierci, nawet tylko jako narzędzia uprawnionej obrony społecznej" - powiedział papież.
Zwrócił uwagę, że współczesne społeczeństwa mają możliwość skutecznego radzenia sobie z przestępczością bez definitywnego pozbawiania tego, który dopuścił się zbrodni szansy, by się od nich wyzwolić. "Problem musi być postrzegany w kontekście systemu sprawiedliwości karnej, która powinna coraz bardziej odpowiadać godności ludzkiej i Bożemu planowi dla człowieka i społeczeństwa, a także sprawiedliwości karnej otwartej na nadzieję, że uda się resocjalizacja skazanych" - powiedział Franciszek i dodał: "Przykazanie `nie zabijaj` ma wartość bezwzględną i dotyczy zarówno niewinnego jak i winnego".
Papież podkreślił, że nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia jest dobrą okazją, by "krzewić w świecie coraz bardziej dojrzałe formy szacunku dla życia i godności każdej osoby". "Nawet przestępca ma nienaruszalne prawo do życia, będącego darem Boga. Apeluję do sumienia rządzących, aby osiągnięto międzynarodowe porozumienie w sprawie zniesienia kary śmierci" - powiedział Franciszek i zaproponował tym spośród nich, którzy są katolikami, aby "podjęli gest odważny i przykładny: aby w okresie obecnego Roku Świętego Miłosierdzia nie wykonywano żadnej egzekucji".
"Wszyscy chrześcijanie i ludzie dobrej woli są dziś wezwani nie tylko do działania na rzecz zniesienia kary śmierci, ale również poprawy warunków w więzieniach, szanując ludzką godność osób pozbawionych wolności" - powiedział papież.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek zdecydowanie przeciw karze śmierci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.